Zdrowa Ciąża, Zdrowy Uśmiech – Opieka Stomatologiczna dla kobiet w okresie ciąży

Leczenie stomatologiczne w ciąży

 

Ciąża to czas szczególnie ważny dla zdrowia zarówno matki, jak i rozwijającego się dziecka. Dbając o zdrowie jamy ustnej w tym okresie, kobieta nie tylko chroni swoje uzębienie. Wpływa także pozytywnie na przebieg ciąży oraz zdrowie swojej pociechy. W Warsaw Dental Academy zależy nam na zapewnieniu najlepszej opieki stomatologicznej dla kobiet w ciąży. Dlatego dziś przybliżamy jakie zmiany następują w organizmach kobiet ciężarnych, jakie zabiegi można wykonywać w poszczególnych trymestrach ciąży, jakie mogą być powikłania związane z niewyleczonymi stanami zapalnymi i chorobą próchnicową, oraz jak zdrowe uzębienie wpływa na całą ciążę i zdrowie rozwijającego się dziecka.

Zmiany w organiźmie przyszłej matki

Regularna opieka stomatologiczna nad kobietą w ciąży jest konieczna. W okresie ciąży wzrasta ryzyko chorób jamy ustnej – rozwoju choroby próchnicowej, erozji szkliwa oraz zmian chorobowych w obrębie błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia. Jest to spowodowane szeregiem zmian jakie następują w organizmach przyszłych mam. Zaobserwowano m.in:

  • Wzrost ilości bakterii powodujących próchnicę – wzrost ich ilości powoduje zwiększenie ryzyka choroby próchnicowej oraz tempa jej przebiegu.
  • Zmniejszenie ilości wydzielanej śliny – głównie w I i II trymestrze. Ślina stanowi ważny czynnik ochronny tkanek jamy ustnej, w tym zębów. Jej zmniejszone wydzielanie zwiększa ryzyko rozwoju stanów zapalnych błony śluzowej oraz wystąpienia próchnicy.
  • Obniżenie pojemności buforującej, pH śliny oraz stężenia związków mineralnych – w takich warunkach, szkliwo jest bardziej narażone na utratę związków mineralnych powodując jego demineralizację, wraz ze zmniejszeniem szans na remineralizację (samoistną naprawę szkliwa w początkowych procesach próchnicowych)
  • Zmiana sposobu odżywania – zwiększona częstotliwość spożywania pokarmów zawierających węglowodany powoduje zwiększenie ilości substratu dla bakterii wywołujących chorobę próchnicową.

Leczenie stomatologiczne w ciąży

 

Profilaktyka pierwotnie pierwotna

Profilaktyka pierwotnie pierwotna to rodzaj profilaktyki stomatologicznej, która ukierunkowana jest na opiekę nad kobietą ciężarną przez cały okres ciąży,  po urodzeniu dziecka, oraz edukacji zdrowotnej obojga rodziców. Jej głównym celem jest doprowadzenie do opóźnienia kolonizacji jamy ustnej bakteriami próchnicotwórczymi dziecka, tym samym zmniejszając ryzyko wystąpienia choroby ECC – Early Childhood Caries – próchnicy wczesnego dzieciństwa. Jest to nazwa próchnicy, która pojawia się przed ukończeniem 6 roku życia, czyli dzieci w wieku 71 miesięcy lub młodszych. Rozpoznanie choroby stanowi wynik badania stomatologicznego, w którym stwierdza się obecność conajmniej jednej zmiany próchnicowej z utworzeniem ubytku lub bez, oraz gdy dziecko miało wypełniony lub usunięty ząb z powodu próchnicy. Skuteczna profilaktyka zaczyna się już w czasie ciąży – a najlepiej w okresie ją poprzedzającym- i stanowi ważny etap w zapobieganiu rozwojowi choroby próchnicowej.

 

Leczenie stomatologiczne w ciąży – pierwszy trymestr – stany nagłe i higienizacja

Pierwszy trymestr ciąży to okres największego ryzyka dla rozwoju dziecka, dlatego zalecamy ograniczenie wykonywania skomplikowanych zabiegów stomatologicznych. W tym czasie można bezpiecznie przeprowadzać rutynowe kontrole, badania rentgenowskie w trybie awaryjnym oraz zabiegi profilaktyczne, takie jak usuwanie kamienia nazębnego i czyszczenie zębów. Szczególnie ważnym punktem w tym okresie jest umówienie wizyty higienizacyjnej w Warsaw Dental Academy. Podczas niej usunięte zostaną złogi nazębne oraz kamień, które są ważnym czynnikiem powodującym rozwój choroby próchnicowej oraz stanów zapalnych przyzębia.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku wystąpienia bólu w rejonie jamy ustnej, należy jak najszybciej umówić wizytę w gabinecie stomatologicznym. Długotrwały ból oraz powodujący go stan zapalny wpływa niekorzystnie na rozwijający się płód. Ilość leków jakie jest w stanie przyjąć pacjentka będąca w ciąży jest znacznie ograniczona, tym bardziej w pierwszym trymetrze, który jest kluczowym dla rozwoju narządów dziecka. Nie należy odkładać tego w czasie, gdyż nieleczone stany zapalne pochodzenia zębowego ulegają progresji. Nieleczone, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia matki i przebiegu ciąży.

Jeśli jednak w planie leczenia zawarty jest zaawansowany zabieg stomatologiczny, który nie wymaga wykonania go natychmiastowo, najlepiej jest odłożyć go w czasie do drugiego trymestru. Jest to związane z faktem, że w pierwszym trymestrze rozwijają się ważne struktury płodu. Ekspozycja na stres związany z bardziej skomplikowanymi procedurami może być niekorzystna dla przebiegu ciąży. O pilności wykonania danego zabiegu zawsze decyduje lekarz. Wiedza oraz doświadczenie specjalistów stanowiących zespół Warsaw Dental Academy sprawia, że doskonale wiedzą których przypadków i związanych z nimi zabiegów nie można odkładać w czasie. Nasi specjaliści zaproponują opiękę stomatologiczną dostosowaną do potrzeb naszych pacjentek.

Drugi trymestr ciąży – bezpieczne leczenie stomatologiczne

Drugi trymestr ciąży to najbezpieczniejszy czas na przeprowadzenie skomplikowanych zabiegów stomatologicznych. W tym okresie rozwój płodu jest bardziej stabilny, a kobieta czuje się zazwyczaj komfortowo. Dlatego w tym czasie można przeprowadzać leczenie próchnicy, leczenie kanałowe, oraz małe zabiegi chirurgiczne . Wszystkiego rodzaju procedury które zostały odroczone w czasie ze względu na wykrycie ich potrzeb leczniczych w pierwszym trymestrze ciąży, jak i te nagłe, zdiagnozowane w drugim trymestrze. Nie można jednak zapominać o zastosowaniu odpowiednich znieczuleń i środków przeciwbólowych. Zapewnią one maksymalny komfort podczas zabiegu i zmniejszą do minimum ekspozycję na stres. Zabiegi powinny również być maksymalnie krótkie i rozłożone w czasie. Wszystko dlatego, aby pacjentka spędziła jak najmniejszą ilość czasu na fotelu stomatologicznym zapewniając jej odpowiedni komfort i spokój.

Leczenie stomatologiczne w ciąży

Trzeci trymestr ciąży – kierowanie się ostrożnością

W trzecim trymestrze ciąży, kiedy zbliża się termin porodu, zalecamy ograniczenie wykonywania skomplikowanych i długotrwałych zabiegów stomatologicznych. W tym czasie można przeprowadzać jedynie niezbędne i pilne zabiegi, takie jak leczenie stanów zapalnych dziąseł czy głębokiej próchnicy powodującej ból. Z uwagi na możliwość wystąpienia zespołu żyły głównej dolnej (spadek ciśnienia w wyniku ucisku macicy na naczynia żylne, występuje w 3. trymestrze, kiedy kobieta ciężarna przebywa zbyt długo w pozycji leżącej), wizyty powinny być maksymalnie krótkie, lub przeprowadzone w pozycji pół-leżącej.

Należy unikać wszelkich ryzykownych procedur, które mogłyby wpłynąć na komfort pacjentki w okresie oczekiwania na narodziny dziecka i przyczynić się do przedwczesnego porodu.

Powikłania związane z niewyleczonymi stanami zapalnymi i chorobą próchnicową

Niewyleczone stany zapalne dziąseł i choroba próchnicowa w jamie ustnej mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie zarówno matki, jak i dziecka. Badania wskazują na możliwy związek pomiędzy chorobą przyzębia a przedwczesnym porodem oraz niską masą urodzeniową dziecka. Ponadto, istnieje ryzyko przeniesienia bakterii z jamy ustnej matki na dziecko, co może być przyczyną infekcji u noworodka. To tylko niektóre z wielu możliwych powikłań związanych z nieleczonymi stanami zapalnymi i chorobą próchnicową w jamie ustnej. Należy pamiętać, że każdy stan zapalny obecny w jamie ustnej ma znaczący wpływ na ogólną kondycje organizmu i jego odporność – co z kolei znacząco wpływa na rozwój dziecka u pacjentek będących w ciąży, na każdym z jej etapów.

Zdrowe uzębienie – zdrowa ciąża i zdrowe dziecko

Zadbana i zdrowa jama ustna matki to kluczowy element zdrowego przebiegu ciąży i rozwoju dziecka. Regularne wizyty u stomatologa przed ciążą oraz w jej trakcie pozwalają na wykrycie ewentualnych problemów i poprzez leczenie uniemożliwić pojawieniu się komplikacji, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla rozwiajającego się płodu.

Odpowiednia higiena jamy ustnej, zdrowa dieta i unikanie używek to także czynniki, które wpływają na zdrowe uzębienie matki i zdrowie dziecka.

Leczenie stomatologiczne w ciąży w Warsaw Dental Academy

W czasie ciąży dbanie o zdrowie jamy ustnej nabiera szczególnego znaczenia. W Warsaw Dental Academy zależy nam na zapewnieniu jak najlepszej opieki stomatologicznej dla kobiet w tym jakże ważnym dla nich czasie. Odpowiednio dobrany plan leczenia, wykonywanie bezpiecznych zabiegów w odpowiednich trymestrach oraz regularne wizyty u stomatologa to klucz do zdrowego uzębienia mamy i zdrowia dziecka. Pamiętajmy, że zdrowa ciąża i zdrowy uśmiech idą w parze. Dlatego zachęcamy do odwiedzenia Warsaw Dental Academy i zaufania naszym specjalistom.