Stomatologia zachowawcza to fundament zdrowego i pięknego uśmiechu. Skupia się na profilaktyce, wczesnym wykrywaniu oraz leczeniu chorób zębów i dziąseł. Dzięki niej możliwe jest zachowanie naturalnych zębów w doskonałym stanie przez wiele lat. Regularne wizyty kontrolne, profesjonalne zabiegi higienizacyjne i szybka interwencja w przypadku pojawienia się ubytków to klucz do komfortu i pewności siebie na co dzień.
Stomatologia zachowawcza w Warszawie – Warsaw Dental Academy
Warsaw Dental Academy świadczy kompleksowe usługi z zakresu stomatologii zachowawczej w Warszawie. Oferujemy nowoczesne i innowacyjne metody leczenia oparte na solidnej wiedzy oraz doświadczeniu naszych specjalistów. Naszym priorytetem jest odpowiedzialność i kompleksowe podejście do każdego pacjenta, dzięki czemu zapewniamy najwyższy standard opieki stomatologicznej.
Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza?
Stomatologia zachowawcza, nazywana inaczej stomatologią ogólną, jest najbardziej podstawową i domyślną częścią usług oferowanych w każdym gabinecie stomatologicznym. Można powiedzieć, że jej zadaniem jest profilaktyka oraz leczenie próchnicy. Chcąc zachować zdrowie zębów, należy dbać o higienę oraz regularnie odbywać wizyty kontrolne – zawsze w razie potrzeby lub przynajmniej raz na 6 miesięcy. Dzięki temu w przypadku pojawienia się ubytku jest czas na szybką reakcję, zanim ten doprowadzi do konieczności leczenia kanałowego.
Po pierwsze i najważniejsze – leczenie próchnicy!

Im wcześniej ubytek zostanie wykryty, tym większa szansa na to, że zabieg będzie formalnością. Dlatego tak ważna jest zarówno higiena, jak i odpowiednia diagnoza lekarska. Ogromną wagę przywiązujemy do diagnostyki pacjentów, którzy po raz pierwszy przychodzą do naszego gabinetu. Wskazujemy wszystkie nieprawidłowości, które już mają miejsce, a także takie, które mogą wystąpić w najbliższej przyszłości. Należy bowiem wiedzieć, że we wczesnych stadiach próchnica jest widoczna na zębie w formie małych plamek. Wystarczy aplikacja specjalnego preparatu, żeby zatrzymać rozwój próchnicy. Pamiętajcie, lepiej zapobiegać niż leczyć!

Profilaktyczne zabiegi stomatologiczne (higienizacja)
To dzięki zabiegom profilaktycznym zwiększamy szansę na uniknięcie poważnych zabiegów w przyszłości. Profilaktyka pozwala zapobiec zmianom próchniczym, parodontozie, chorobom przyzębia oraz innym chorobom w obrębie jamy ustnej, które obejmować mogą zarówno zęby, jak i dziąsła. Profilaktykę powinno się stosować już od najmłodszych lat. Dlatego tak ważne jest wpajanie dzieciom poprawnych nawyków higienicznych. Również dorośli powinni pamiętać, że samo szczotkowanie, nitkowanie i płukanie jamy ustnej płynem może okazać się niewystarczające i w niektórych przypadkach konieczne może być skorzystanie z profesjonalnych zabiegów profilaktycznych, takich jak:
- Skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego. Zabieg wykonuje się przy pomocy skalera ultradźwiękowego, który wprawiany w drgania rozbija kamień na części i usuwa go z powierzchni zębów.
- Piaskowanie, polegające na usuwaniu osadów oraz przebarwień. Zabieg ten wykonuje się przy wykorzystaniu piaskarki stomatologicznej, która pod ciśnieniem rozpyla w jamie ustnej specjalny proszek wraz z odpowiednią ilością wody. Dzięki temu proszek ten z łatwością dociera do nawet najbardziej niedostępnych miejsc i przestrzeni. Piaskowanie zębów jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym i bezpiecznym. Istnieje jednak ryzyko, że pacjenci szczególnie wrażliwi mogą odczuwać lekki dyskomfort spowodowany podrażnieniem dziąseł.
- Polerowanie, czyli wygładzanie powierzchni zęba, dzięki czemu ogranicza się odkładanie nalotów. Polerowanie zębów jest konieczne po przeprowadzeniu skalingu.
- Fluoryzacja, to specjalistyczny zabieg który polega na aplikacji specjalnego preparatu zawierającego w swoim składzie dużą dawkę fluoru. Preparat ten podajemy na dwa sposoby, za pomocą pianki lub lakieru. Dobór metody dobieramy indywidualnie do każdego pacjenta. Podczas fluoryzacji nie ma mowy o żadnym bólu. Całość trwa zazwyczaj zaledwie kilka minut. Należy wiedzieć, że fluoryzacja wskazana jest nie tylko u dzieci, ale także u osób dorosłych w celu ochrony zębów przed demineralizacją szkliwa.
- Lakowanie, czyli wypełnianie bruzd i zagłębień zębowych specjalnymi żywicami.
Jak często należy wykonywać zabieg higienizacji?
Profilaktyka nie polega na tym, aby przyjść na wizytę higienizacyjną, wtedy kiedy mamy dużo kamienia i stan zapalny dziąseł. Wtedy to już leczenie. Profilaktyka polega na tym, aby nie dopuścić do powstania kamienia oraz rozwoju chorób przyzębia poprzez regularne usunięcie płytki nazębnej. Ogólnie przyjmuje się, że najlepiej korzystać z usługi higienizacji przynajmniej dwa razy w roku. W trakcie leczenia ortodontycznego zabiegi higienizacji rekomendowane są co 3-4 miesiące. Warto skonsultować ze swoim dentystą, jaka częstotliwość zabiegów będzie odpowiednia w naszym przypadku.
Nie bez znaczenia jest tutaj także samodzielna kontrola. Jeśli nie możemy we własnym zakresie doczyścić naszych zębów albo dostrzegamy nieestetyczny osad, którego podczas szczotkowania nie jesteśmy w stanie się pozbyć, to z całą pewnością warto udać się na przegląd jamy ustnej. Jeśli pijecie dużo kawy lub herbaty, palicie papierosy lub stosujecie dietę ubogą w składniki mineralne, to musicie wiedzieć, że takie zabiegi powinniście wykonywać częściej.
Regularne wykonywanie profesjonalnego czyszczenia zębów ogranicza występowanie próchnicy i chorób dziąseł. Poprawia również wygląd zębów.
Cyfrowe projektowanie uśmiechu – dlaczego warto?
W stomatologii zachowawczej niezwykle ważne jest nie tylko leczenie zębów, ale także dbałość o estetykę uśmiechu. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, takim jak digital smile design, pacjent już na etapie planowania leczenia może zobaczyć swój przyszły uśmiech. To niezwykle komfortowe i skuteczne narzędzie pozwala uniknąć nieporozumień, a także daje możliwość dyskusji nad oczekiwaniami i ostatecznym efektem. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o korzyściach płynących z cyfrowego projektowania uśmiechu, zapraszamy do naszego wpisu na blogu!
Profilaktyka w Warsaw Dental Academy
Wizyta higienizacyjna nazywana jest również wizytą profilaktyczną. W zależności od sytuacji pacjenta jej celem jest usunięcie kamienia, płytki nazębnej, przebarwień. W naszym gabinecie zabiegi higienizacyjne wykonywane są przez dyplomowane higienistki i higienistów. Możecie być pewni, że zostaną one przeprowadzone w sposób profesjonalny i bezpieczny. Nie musicie także martwić się o termin kolejnych wizyt i kontroli. Każdemu pacjentowi przypominamy o zabiegu raz na pół roku. Przy okazji wizyty kontrolnej sprawdzony zostanie ogólny stan jamy ustnej – tak, aby przez kolejne miesiące można było zapomnieć o wizytach u stomatologa.
Podczas wizyty higienizacyjnej uzyskacie wyczerpujące informację co powinniście używać oraz praktyczny instruktaż w jaki sposób. Warto zabrać na wizytę swoje przybory (nitki, szczoteczki, płyny), aby higienistka mogła je profesjonalnie ocenić. Jeżeli pacjenci regularnie przychodzą na profilaktykę, stosują się do rekomendacji nie maja kamienia nazębnego albo bardzo małą ilość. Może być trudno w to uwierzyć, ale tak jest. Wizyta higienizacyjna powinna być przyjemna i komfortowa.
Profesjonalne czyszczenie zębów należy traktować jak zabieg pielęgnacyjny. Porównajmy to do np. do pielęgnacji skóry lub włosów. Aby były piękne i zdrowe potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, czasem potrzebujemy zabiegów nawilżających. Takie wizyty są również ważne ze względu na aspekt edukacyjny.