Stomatologia estetyczna i zachowawcza

Jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie zdrowo :-)

Trudno patrzeć w lustro, kiedy nie akceptujemy własnego uśmiechu. Zadbamy nie tylko o Twoje zdrowie, ale także o piękny wygląd!

Czym zajmuje się stomatologia estetyczna?


Stomatologia estetyczna jest działem stomatologii zajmującym się ogólną poprawą wyglądu zębów. Dentysta wyspecjalizowany w zakresie stomatologii estetycznej pomoże ocenić występujące zaburzenia ich estetyki oraz zaproponuje najlepsze dostępne rozwiązania. Chcąc opisać jednym zdaniem zakres tej dziedziny, należy powiedzieć, że celem stomatologii estetycznej jest przywrócenie pięknego uśmiechu. Z tego też powodu zabiegi dedykowane są przede wszystkim osobom, które mają problem z akceptacją wyglądu własnych zębów. Może to być brzydki ich zdaniem kształt lub przebarwienia. Najczęściej wykonywanymi zabiegami z zakresu stomatologii estetycznej są:

- Wybielanie zębów za pomocą lampy – zabieg trwa około 30-60 minut i polega na nałożeniu na zęby specjalnego preparatu i naświetlaniu go lampą. Światło to aktywuje składniki pasty i gwarantuje natychmiastowy efekt wybielenia zębów, który przy właściwej higienie może utrzymywać się nawet do 3 lat.

- Wybielanie nakładkowe – jest procesem trwającym od 2 do 4 tygodni, który możliwy jest do przeprowadzenia w domu. Dentysta pobiera wycisk zgryzu pacjenta, a następnie na jego podstawie przygotowywane są nakładki. Do nakładek tych aplikuje się specjalny żel wybielający. Parametry żelu dobiera lekarz na podstawie potrzeb pacjenta oraz wrażliwości jego dziąseł. Przed zdecydowaniem się na wybielanie nakładkowe należy pamiętać o tym, że konieczne jest wyleczenie wszystkich ubytków.

- Wybielanie zębów martwych – zęby takie pozbawione są składników odżywczych, co prowadzi najczęściej do wyraźnej zmiany ich koloru i stopniowego ciemnienia. W takich przypadkach możliwe jest wybielanie pojedynczych zębów.

- Licówki – to cienkie płatki wykonane z ceramiki lub materiału kompozytowego, które następnie naklejane są na zęby. Stosuje się je gdy kształt, złamania lub trwałe przebarwienia psują wygląd zęba. To jeden z najłatwiejszych sposobów na zmianę kształtu i koloru.

- Piaskowanie – polega na czyszczeniu zębów za pomocą wyrzucanego pod dużym ciśnieniem specjalnego piasku dentystycznego. W ten sposób usuwany jest osad oraz powierzchowne przebarwienia. Po wszystkim zęby są polerowane, dzięki czemu stają się one bardzo gładkie i mniej podatne na wtórne osadzanie się różnych substancji. Zabieg należy powtarzać co pół roku.

Digital Smile Design - cyfrowe projektowanie uśmiechu!

Najprościej rzecz ujmując, DSD pozwala na poznanie efektów leczenia jeszcze przed przystąpieniem do niego. Metoda ta została stworzona przez Christiana Coachmana, dentystę z Brazylii. Zauważył on, że nawet najlepiej wykwalifikowany zespół może mieć problemy z precyzyjnym przekazaniem sobie wytycznych zawartych w planie leczenia. Dzięki jego metodzie ryzyko tego typu sytuacji zostało ograniczone do minimum.

Zazwyczaj pacjenci już podczas pierwszej wizyty są ciekawi, jak wyglądać będzie ich uśmiech. Do niedawna można było opisać to tylko słowami i czekać z niecierpliwością na zakończenie leczenia. Na szczęście dziś efekty pracy stomatologa można zobaczyć jeszcze zanim zabierze się on do pracy. To prawdziwa rewolucja, dzięki której do projektowania uśmiechu można podejść tak, jak architekt do budowy domu.

Przed przystąpieniem do leczenia pacjent jest dokładnie fotografowany i filmowany. Analizuje się jego usta, zęby, dziąsła i wargi. To jak się uśmiecha i jak okazuje różne emocje. Dzięki temu można poniekąd zaprojektować to, jak odbierać będą nas inni.

Nad Twoim uśmiechem może pracować wielu specjalistów, takich jak ortodonta, chirurg, czy technik protetyk. Dzięki planowi leczenia, będącym dla nich swego rodzaju instrukcją obsługi, każdy z nich wie, jaki zakres pracy go czeka i do jakiego efekty należy dążyć.

Na każdym etapie rozmów z pacjentem doradzamy co naszym zdaniem warto zmienić, co poprawić, a co nie wymaga ulepszenia. Zawsze staramy się znaleźć złoty środek pomiędzy indywidualnymi oczekiwaniami, a zgodnością z wiedzą naukową. Projektowanie uśmiechu sprawia pacjentom wiele radości i daje obopólną satysfakcję.

Dzięki DSD pacjent nie musi rozumieć i wyobrażać sobie skomplikowanych technik i metod leczenia. Wystarczy, że rzuci okiem na projekt, który będzie efektem finalnym. Klient może otrzymać plan leczenia w wersji cyfrowej, by przedyskutować go z najbliższymi i upewnić się, że z nowym uśmiechem będzie mu do twarzy!

Jak wygląda proces projektowania uśmiechu metodą DSD?

1. Pierwsza wizyta konsultacyjna trwać będzie około 60 minut.

2. W studiu wykonamy serię zdjęć i filmów twarzy, zębów i uśmiechu.

3. Przeprowadzimy dokładny wywiad, którego celem jest poznanie pacjenta i jego wyobrażeń o pięknym uśmiechu.

4. Dokonamy analizy zależności między zębami, ustami, uśmiechem oraz rysami twarzy i mimiką. Efektem tego będzie przygotowanie planu leczenia.

5. Przygotujemy w pracowni protetycznej wzór uśmiechu, który przymierzysz dokładnie tak, jak sukienkę bądź garnitur.

Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza?

Stomatologia zachowawcza, nazywana inaczej stomatologią ogólną, jest najbardziej podstawową i domyślną częścią usług oferowanych w każdym gabinecie stomatologicznym. Można powiedzieć, że jej zadaniem jest profilaktyka oraz leczenie próchnicy. Chcąc zachować zdrowie zębów, należy dbać o higienę oraz regularnie odbywać wizyty kontrolne - zawsze w razie potrzeby lub przynajmniej raz na 6 miesięcy. Dzięki temu w przypadku pojawienia się ubytku jest czas na szybką reakcję, zanim ten doprowadzi do konieczności leczenia kanałowego.

Po pierwsze i najważniejsze – leczenie próchnicy!


Im wcześniej ubytek zostanie wykryty, tym większa szansa na to, że zabieg będzie formalnością. Dlatego tak ważna jest zarówno higiena, jak i odpowiednia diagnoza lekarska. Ogromną wagę przywiązujemy do diagnostyki pacjentów, którzy po raz pierwszy przychodzą do naszego gabinetu. Wskazujemy wszystkie nieprawidłowości, które już mają miejsce, a także takie, które mogą wystąpić w najbliższej przyszłości. Należy bowiem wiedzieć, że we wczesnych stadiach próchnica jest widoczna na zębie w formie małych plamek. Wystarczy aplikacja specjalnego preparatu, żeby zatrzymać rozwój próchnicy. Pamiętajcie, lepiej zapobiegać niż leczyć!

Profilaktyczne zabiegi stomatologiczne

To dzięki zabiegom profilaktycznym zwiększamy szansę na uniknięcie poważnych zabiegów w przyszłości. Profilaktyka pozwala zapobiec zmianom próchniczym, parodontozie, chorobom przyzębia oraz innym chorobom w obrębie jamy ustnej, które obejmować mogą zarówno zęby, jak i dziąsła. Profilaktykę powinno się stosować już od najmłodszych lat. Dlatego tak ważne jest wpajanie dzieciom poprawnych nawyków higienicznych. Również dorośli powinni pamiętać, że samo szczotkowanie, nitkowanie i płukanie jamy ustnej płynem może okazać się niewystarczające i w niektórych przypadkach konieczne może być skorzystanie z profesjonalnych zabiegów profilaktycznych, takich jak:

- Skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego. Zabieg wykonuje się przy pomocy skalera ultradźwiękowego, który wprawiany w drgania rozbija kamień na części i usuwa go z powierzchni zębów.

- Piaskowanie, polegające na usuwaniu osadów oraz przebarwień. Zabieg ten wykonuje się przy wykorzystaniu piaskarki stomatologicznej, która pod ciśnieniem rozpyla w jamie ustnej specjalny proszek wraz z odpowiednią ilością wody. Dzięki temu proszek ten z łatwością dociera do nawet najbardziej niedostępnych miejsc i przestrzeni. Piaskowanie zębów jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym i bezpiecznym. Istnieje jednak ryzyko, że pacjenci szczególnie wrażliwi mogą odczuwać lekki dyskomfort spowodowany podrażnieniem dziąseł.

- Polerowanie, czyli wygładzanie powierzchni zęba, dzięki czemu ogranicza się odkładanie nalotów. Polerowanie zębów jest konieczne po przeprowadzeniu skalingu.

- Fluoryzacja, to specjalistyczny zabieg który polega na aplikacji specjalnego preparatu zawierającego w swoim składzie dużą dawkę fluoru. Preparat ten podajemy na dwa sposoby, za pomocą pianki lub lakieru. Dobór metody dobieramy indywidualnie do każdego pacjenta. Podczas fluoryzacji nie ma mowy o żadnym bólu. Całość trwa zazwyczaj zaledwie kilka minut. Należy wiedzieć, że fluoryzacja wskazana jest nie tylko u dzieci, ale także u osób dorosłych w celu ochrony zębów przed demineralizacją szkliwa.

- Lakowanie, czyli wypełnianie bruzd i zagłębień zębowych specjalnymi żywicami.