Stomatologia dziecięca

Zainwestuj w zdrowie dziecka :-)

Z naszym podejściem do dzieci wizyty stają się przyjemnością, a nie smutnym obowiązkiem. Chcesz wiedzieć jak to robimy?

Dlaczego stomatologia dziecięca jest ważna?

Czym skorupka za młodu nasiąknie... tego na starość unikać nie będzie. Wizyty u dentysty od najmłodszych lat pozwalają wyrobić tak potrzebny nawyk odpowiedzialności i świadomości dbania o zdrowie. Większość z obecnych rodziców doskonale pamięta swoje pierwsze wizyty w gabinecie. Mało kto wtedy trafił w miejsce, w którym potrzeby i oczekiwania dziecka były zaspokajane. Na szczęście wiele się zmieniło od tamtych czasów. Nasz gabinet oferuje udogodnienia pozwalające na zupełnie bezstresowe leczenie ząbków. Wizyty przypominają zabawę, o co dba nasz personel, który kocha pracę z maluchami. Na każdego małego pacjenta czeka mały upominek. Mamy swój wypracowany schemat, dzięki któremu dziecko pokocha wizyty u dentysty. Szczególną wagę przywiązujemy do wcześniejszych wizyt adaptacyjnych, na których milusińscy mają czas na oswojenie się z wyglądem i zapachem gabinetu. Takie spotkania umożliwiają zaprzyjaźnienie się dziecka ze stomatologiem i późniejsze, bezbolesne leczenie. Najważniejszą kwestią, na jaką zwraca się uwagę, jest kwestia zapobiegania powstawaniu problemów stomatologicznych, czyli profilaktyka. Każdy powinien być pod stałą opieką stomatologiczną.

Pierwszy ząb

Najlepiej zapoznać dziecko z gabinetem jak najwcześniej. Pierwsza wizyta kontrolna powinna mieć miejsce już pomiędzy 6. a 12. miesiącem życia, tuż po ukazaniu się zębów mlecznych. Lekarz sprawdzi wtedy ogólny rozwój jamy ustnej, udzieli wskazówek dotyczących diety i pielęgnacji wyrzynających się zębów. Jakiekolwiek wcześniejsze pojawienie się zębów lub ich późniejszy brak nie mogą być bagatelizowane. Bezwzględnie wymagana jest wówczas konsultacja z lekarzem stomatologiem. Należy także pamiętać, że właściwa profilaktyka zębów mlecznych przynosi wymierne korzyści w późniejszym okresie życia, zapobiegając dodatkowym nerwom. Jest także tańsza od leczenia.

Leczenie chirurgiczna małych pacjentów

Urazy w obrębie buzi są bardzo powszechne dla dzieci w każdym wieku. Nauka chodzenia, a także zabawa zawsze wiąże się z ryzykiem. Również wiele dyscyplin sportowych może okazać się zagrożeniem. Nie jest to powód, aby zabronić naszym dzieciom bawić się i psocić. Należy jednak pamiętać, aby po każdym z takich urazów lekarz dentysta dokonał diagnozy. W przypadku, gdy nie dojdzie do przemieszczenia się zębów mlecznych, zalecana jest wyłącznie obserwacja. Jeśli ząb mleczny się przesunie, w skrajnych przypadkach należy rozważyć ekstrakcję. Jest więcej powodów, dla których usunięcie zęba mlecznego jest jedynym rozwiązaniem i są nimi: zwiększona ruchomość spowodowana wyrzynaniem stałego zęba, wyrznięcie zęba stałego obok mlecznego, ropne przetoki i stany zapalne, których nie można wyleczyć zachowawczo. Należy pamiętać, że stan jamy ustnej dziecka i zębów mlecznych ma duży wpływ na prawidłowy rozwój zębów stałych. Nie traktujmy mleczaków “po macoszemu”. Próchnica może przenosić się z nich na zęby stałe obecne już w buzi - i na odwrót.

Leczenie ortodontyczne najmłodszych

Ząb mleczny powinien zostać w buzi małego pacjenta aż do czasu naturalnej wymiany uzębienia. Przedwczesne usunięcie lub utrata może spowodować nieprawidłowości w zgryzie, takie jak stłoczenia, nieprawidłowe ustawienie zębów lub zatrzymanie się zęba w kości. Pierwsze wizyty u ortodonty zalecane są około trzeciego roku życia. Jest to czas, kiedy dziecko powinno posiadać już wyrznięte wszystkie zęby mleczne. Od czwartego roku życia można stosować aparaty ruchome. Jeśli w wieku 9 lat dziecko nie posiada jeszcze tych zębów, powinno się wykonać zdjęcie pantomograficzne. Wczesne zdiagnozowanie problemu pozwoli uniknąć długiego, skomplikowanego i kosztownego leczenia w przyszłości.