Protetyka

Uzupełnimy wszystkie braki :-)

Braki lub ubytki zębowe nie są żadnym problemem. Istnieje wiele technik i metod przywrócenia zdrowego i pełnego uśmiechu, a my znamy je wszystkie!

Czym zajmuje się protetyka stomatologiczna?

Protetyka polega na uzupełnieniu braków zębowych w trwały i bezbolesny sposób. Jak każda dziedzina stomatologii, także ta, nieustannie się rozwija. Dzięki niej osoby, które mają zniszczone zęby lub w ogóle ich nie posiadają, mogą na nowo cieszyć się pięknym uśmiechem. Rozwiązania i metody, jakimi dysponujemy w naszym gabinecie, pozwalają na indywidualne podejście do każdego z pacjentów. Ubytki zębowe mogą prowadzić do wielu poważnych konsekwencji zdrowotnych. Zmianie może ulec nie tylko zgryz, ale także kształt twarzy. Jeśli dawno nie byłeś u dentysty lub od wielu lat masz braki protetyczne, warto udać się na konsultację, ponieważ czas ma tutaj znaczenie.

Kiedy powinno się udać do protetyka?

Jeśli patrzysz w lustro i nie jesteś zadowolony ze swojego uśmiechu z powodu ukruszonego zęba lub jego całkowitego braku, to jest to pierwszy sygnał. Mogą jednak także pojawić się inne przesłanki, takie jak bóle głowy, których przyczynę trudno było do tej pory zdiagnozować. Przyczyną może być właśnie zły stan jamy ustnej. Dlatego też powodami dla których warto, a nawet należy, rozważyć wizytę u protetyka są:

- Poprawa estetyki – dzięki leczeniu pacjent może poprawić własną samoocenę i pewność siebie. Ma wpływ na kształt, kolor i cechy szczególne. Szeroki zakres metod i technik pracy pozwoli rozwiązać każdy problem i dopasować go do przewidzianego budżetu.

- Ukruszony ząb – najczęściej są wynikiem wypadku, podczas uprawiania sportu, ugryzienia czegoś twardego, nieleczonych ubytków zębowych. Należy pamiętać, że im wcześniej podejmiemy interwencję, tym większa jest szansa na uratowanie takiego zęba.

- Braki zębów – pogarszają nie tylko odczucia estetyczne, ale zaburzają prawidłowe procesy żucia. Każdy brak zęba powoduje, że sąsiednie zęby są dodatkowo obciążone. To także dodatkowa przestrzeń na zaleganie resztek pokarmowych. O wiele trudniej jest zadbać o prawidłową higienę. W wyniku tego zdrowe do tej pory zęby są narażone na inne negatywne czynniki ryzyka. W szczególności panie powinny wiedzieć, że zaburzenie symetrii uśmiechu może skutkować powstawaniem nowych zmarszczek. A to tylko niektóre z możliwych skutków braku zębów!

Jakie są rodzaje uzupełnień protetycznych?

Wielu pacjentów łączy protetykę wyłącznie z klasycznymi, wyjmowanymi protezami dentystycznymi. Należy jednak wiedzieć, że rodzajów jest o wiele, wiele więcej. Dzieli się je na dwie grupy: uzupełnienia stałe oraz uzupełnienia ruchome.

Stałe – osadzane na zębach przy użyciu specjalnych cementów, dzięki czemu są o wiele bardziej komfortowe w użytkowaniu.

- Korony – porcelanowe lub pełnoceramiczne. Ząb odzyskuje swój pierwotny wygląd oraz funkcje. Dobrze dopasowana korona zęba jest niemożliwa do odróżnienia od pozostałych zębów.

- Mosty – stosowane w przypadku braku jednego lub większej ilości zębów. Jest połączeniem sztucznych koron, które mocowane są z obu stron na zębach własnych pacjenta lub implantach.

- Licówki – płaskie, ceramiczne płatki umieszczane na widocznej stronie zębów. Dzięki nim zęby odzyskują estetyczny, naturalny wygląd, a przy tym wzmacniają jego strukturę.

- Onlay/Inlay (wkłady i nakłady) – wypełnienia ubytków w zębach wykonywane są wcześniej w pracowni protetycznej. Są idealnie dopasowane do kształtu ubytków. To trwała i estetyczna metoda odbudowy zębów zniszczonych przez próchnicę.

- Wkłady koronowo-korzeniowe – stosuje się je w przypadku odbudowy koron zębów, które leczone były kanałowo. Obecnie najczęściej wykonujemy wkłady z włókna szklanego ze względu na ich wysoki poziom estetyczny.

Ruchome – dzięki zastosowaniu współczesnych metod bywają rozwiązaniami uznawanymi za optymalne i gwarantujące równie wysoki komfort ich użytkowania, bez obaw o odpowiednią stabilizację protezy. Można w nich zupełnie swobodnie mówić i jeść. Protezy ruchome wykonywane się również przy całkowitym bezzębiu. Najlepiej jeśli mocowane są na implantach. Istnieje jednak możliwość wykonania protez osiadających, bezpośrednio przylegających do błony śluzowej.

Jak najlepiej przygotować się do leczenia protetycznego?

Przed przystąpieniem do leczenia protetycznego należy zadbać o ogólny stan zdrowia jamy ustnej. Trzeba wcześniej wyleczyć próchnicę, ewentualne stany zapalne, usunąć kamień nazębny. Zadbanie o te aspekty jest ważne, ponieważ w znaczącym stopniu zmniejsza ryzyko próchnicy po przeprowadzeniu leczenia protetycznego.

Digital Smile Design - cyfrowe projektowanie uśmiechu!


Najprościej rzecz ujmując DSD pozwala na poznanie efektów leczenia jeszcze przed przystąpieniem do niego. Metoda ta została stworzona przez Christiana Coachmana, dentystę z Brazylii. Zauważył on, że nawet najlepiej wykwalifikowany zespół może mieć problemy z precyzyjnym przekazaniem sobie wytycznych zawartych w planie leczenia. Dzięki jego metodzie ryzyko tego typu sytuacji zostało ograniczone do minimum.

Zazwyczaj pacjenci już podczas pierwszej wizyty są ciekawi, jak wyglądać będzie ich uśmiech. Do niedawna można było opisać to tylko słowami i czekać z niecierpliwością na zakończenie leczenia. Na szczęście dziś efekty pracy stomatologa można zobaczyć jeszcze zanim zabierze się on do pracy. To prawdziwa rewolucja, dzięki której do projektowania uśmiechu można podejść tak, jak architekt do budowy domu.

Przed przystąpieniem do leczenia pacjent jest dokładnie fotografowany i filmowany. Analizuje się jego usta, zęby, dziąsła i wargi. To jak się uśmiecha i jak okazuje różne emocje. Dzięki temu można poniekąd zaprojektować to, jak odbierać będą nas inni.

Nad Twoim uśmiechem może pracować wielu specjalistów, takich jak ortodonta, chirurg, czy technik protetyk. Dzięki planowi leczenia, będącym dla nich swego rodzaju instrukcją obsługi, każdy z nich wie, jaki zakres pracy go czeka i do jakiego efekty należy dążyć.

Na każdym etapie rozmów z pacjentem doradzamy, co naszym zdaniem warto zmienić, co poprawić, a co nie wymaga ulepszenia. Zawsze staramy się znaleźć złoty środek pomiędzy indywidualnymi oczekiwaniami, a zgodnością z wiedzą naukową. Projektowanie uśmiechu sprawia pacjentom wiele radości i daje obopólną satysfakcję.

Dzięki DSD pacjent nie musi rozumieć i wyobrażać sobie skomplikowanych technik i metod leczenia. Wystarczy, że rzuci okiem na projekt, który będzie efektem finalnym. Klient może otrzymać plan leczenia w wersji cyfrowej, by przedyskutować go z najbliższymi i upewnić się, że z nowym uśmiechem będzie mu do twarzy!

Jak wygląda proces projektowania uśmiechu metodą DSD?

1. Pierwsza wizyta konsultacyjna trwać będzie około 60 minut.

2. W studiu wykonamy serię zdjęć i filmów twarzy, zębów i uśmiechu.

3. Przeprowadzimy dokładny wywiad, którego celem jest poznanie pacjenta i jego wyobrażeń o pięknym uśmiechu.

4. Dokonamy analizy zależności między zębami, ustami, uśmiechem oraz rysami twarzy i mimiką. Efektem tego będzie przygotowanie planu leczenia.

5. Przygotujemy w pracowni protetycznej wzór uśmiechu, który przymierzysz dokładnie tak, jak sukienkę bądź garnitur.