Od przyzębia głowa nie boli?
Zęby to nie wszystko. Jest jeszcze przyzębie! Leczeniem schorzeń i problemów przyzębia, a także tkanek otaczających zęby zajmuje się właśnie periodontologia.
Czym jest przyzębie?
Przyzębie to nic innego jak zespół tkanek, które otaczają ząb, chronią go przed zakażeniem i utrzymują w zębodole. W jego skład wchodzi:
- dziąsło,
- ozębna,
- cement korzeniowy,
- kość wyrostka zębodołowego.
Oprócz tego warto wiedzieć, że przyzębie dzieli się na brzeżne oraz okołowierzchołkowe.
Jakie są przyczyny chorób przyzębia?
W większości przyczyną chorób przyzębia jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej, a mianowicie niedokładne lub zbyt krótkie mycie zębów, przez które odkłada się na zębach płytka bakteryjna. Ta po dłuższym czasie twardnieje i zmienia się w kamień nazębny. Kamień nazębny jest źródłem toksyn, stanowiących przyczynę stanów zapalnych. Innymi przyczynami chorób przyzębia są:
- uwarunkowania genetyczne,
- choroby ogólnoustrojowe,
- wrodzone lub nabyte wady zgryzu,
- źle wykonane uzupełnienia protetyczne (mosty, korony, protezy),
- bruksizm,
- zgrzytanie zębów.
Choroby przyzębia mogą towarzyszyć chorobom takim, jak cukrzyca czy chorobom prowadzącym do znacznego obniżenia odporności organizmu (np. HIV). Powodem chorób może być także nieprawidłowa dieta i styl życia. Dokładnie chodzi o niedobory witamin z grupy B i C. Dużym zagrożeniem jest także palenie papierosów lub przyjmowanie niektórych leków (na padaczkę, niektóre choroby układu krążenia oraz antybiotyków z grupy cefalosporyn).
Jakie jest najczęstsze schorzenie periodontologiczne?
Jest nim zapalenie przyzębia, czyli parodontoza, która w skrajnych przypadkach prowadzić może do utraty uzębienia. Stan zapalny dziąseł jest wynikiem działania bakterii obecnych w osadzie i kamieniu nazębnym. Co jest tego powodem? Pierwszym (w dużej mierze często i jedynym objawem) jest krwawienie z dziąseł, które pojawia się podczas szczotkowania zębów. Oprócz tego pojawiają się też takie objawy takie jak: zaczerwienienie i bolesność dziąseł, odsłonięcie szyjek zębowych, nadwrażliwość na zmiany temperatury, przemieszczanie się zębów (szpary między zębami), chwianie się zębów, nieprzyjemny zapach z ust czy nawet wypadanie zębów.
W jaki sposób leczy się choroby przyzębia?
Jednym ze sposobów leczenia chorób przyzębia jest kiretaż. Wyróżnia się jego dwa rodzaje: pierwszy - zamknięty, a drugi - otwarty. Kiretaż zamknięty polega na czyszczeniu kieszonek przyzębnych z nagromadzonych tam złogów, które stały się przyczyną stanu zapalnego. Kiretaż otwarty stosuje się natomiast, gdy kieszonki przyzębne (poprawnie powinno nazywać się je kieszeniami przyzębnymi) są głębokie. Oczyszczanie ich jest możliwe po odchyleniu dziąsła i nacięciu płata śluzówkowo-okostnowego. Zabiegi te wykonywane są w znieczuleniu.
Głównymi wskazaniami do zabiegu są:
- głębokie kieszenie przyzębne,
- ostre i przewlekłe stany zapalne przyzębia,
- stany zapalne przy implantach.
Czy periodontologia pomaga w leczeniu ubytków kości oraz utraty zębów?
Rozwój medycyny, a w szczególności periodontologii, pozwala rozwiązać problem zaniku kości. Pacjenci, którzy utracili zęby coraz częściej chcą wykorzystać do tego celu implanty. Niestety nie u każdej osoby można dokonać tego, właśnie ze względu na ubytki kostne. Z pomocą przychodzi wtedy tak zwana augmentacja kości, czyli przygotowanie podłoża kostnego pod implant. Przeprowadzanie takiej regeneracji kości jest bezbolesne i przeprowadza się ją w znieczuleniu miejscowym.
Inne zabiegi periodontologiczne
Korekta uśmiechu dziąsłowego (gummy smile)
Uśmiech dziąsłowy (gummy smile) to dysproporcja pomiędzy tzw. strefą białą (zęby) a strefą czerwoną (dziąsła). Dysproporcja ta jest wynikiem niewłaściwej pozycji dziąseł w stosunku do koron zębów. Brak równowagi między tymi elementami tworzy wrażenie zbyt krótkich zębów w stosunku do dziąseł, zaburzając tym samym estetykę uśmiechu. Głównymi przyczynami schorzenia mogą być: wada genetyczna, wady ortodontyczne, krótka górna warga, opóźnione wyrzynanie zębów.
Jedną z metod pozbycia się uśmiechu dziąsłowego jest chirurgiczne usunięcie nadmiaru dziąseł i wydłużenie koron klinicznych. Zabieg przeprowadza lekarz periodontolog i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, co gwarantuje pacjentowi jego bezbolesny przebieg. Czasami po zabiegu może być konieczne wykonanie licówek lub koron pełnoceramicznych w celu odtworzenia właściwych proporcji i kształtu zębów.
Co robić dla profilaktyki periodontologicznej?
Jest jedna uniwersalna zasada, która sprawdza się nie tylko w periodontologii - lepiej zapobiegać niż leczyć. Z tego też powodu zapraszamy wszystkich pacjentów na skaling nad- i poddziąsłowy oraz piaskowanie. Dzięki temu pozbędziemy się bakterii powodujących zapalenie tkanki przyzębnej. Umów się na wizytę :-)