Ortodoncja

Krzywe stanie się proste :-)

Krzywe zęby spędzają wielu osobom sen z powiek. Jeśli jesteś jedną z nich i marzysz o uśmiechu wprost z Hollywood, to zdecydowanie powinieneś odwiedzić nasz gabinet.

Czym zajmuje się ortodoncja?

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującą się korygowaniem nieprawidłowego ustawienia zębów oraz szczęk. O wiele trudniej wyczyścić zęby stłoczone, skrzywione. Są przez to bardziej zagrożone próchnicą. Dodatkowo niewłaściwy zgryz to także nieodpowiednie obciążenia mięśni, a od tego już krótka droga do takich dolegliwości, jak bóle głowy, szyi, barków, a nawet pleców. Dla większości pacjentów głównym impulsem przemawiającym za potrzebą wizyty u ortodonty jest wygląd i względy estetyczne. Dzięki leczeniu ortodontycznemu zwiększa się także prawdopodobieństwo zachowania zębów do końca życia. Jeśli chcesz wiedzieć, czy w Twoim przypadku leczenie tego typu jest koniecznie, jest tylko jeden sposób, aby się o tym przekonać – musisz pojawić się w gabinecie u lekarza dentysty, a najlepiej specjalisty z zakresu ortodoncji.

Kiedy iść do ortodonty?


Objawy, które powinny przekonać Cię o potrzebie wizyty u ortodonty to:

- stłoczenie zębów – zęby nachodzą na siebie i nie mają miejsca, aby pomieścić się w wyrostku zębodołowym.

-szpary między zębami – istnieją przestrzenie lub odstępy pomiędzy zębami, które wynikać mogą np. z utraty zębów lub anatomii.

- przemieszczenie linii pośrodkowej – linia pomiędzy górnymi zębami przednimi siecznymi nie leży dokładnie w jednej linii z linią pomiędzy dolnymi zębami przednimi siecznymi.

- przodozgryz – charakteryzuje się wysunięciem łuku zębowego dolnego względem łuku zębowego górnego.

- tyłozgryz – polega na cofnięciu dolnego łuku zębowego względem łuku górnego.

- zgryz otwarty – polega na braku kontaktu zębów dolnych z górnymi (zęby nie stykają się).

- zgryz krzyżowy – polega na odwrotnym zachodzeniu na siebie zębów (w tym przypadku zęby dolne zachodzą na górne).

- zgryz głęboki – zaburzenie z grupy pionowych wad zgryzu, polegające na zbyt dużym nachodzeniu zębów górnych na dolne.

Na czym polega leczenie ortodontyczne?

Polega oczywiście na uzyskaniu “idealnego” uśmiechu, a do tego celu służą aparaty ortodontyczne. Istnieje wiele różnych rodzajów. Są to aparaty stałe i ruchome - przeznaczone do przemieszczania zębów. Są także takie, których zadaniem jest ćwiczenie mięśni lub wpływ na wzrost szczęk. Zadaniem aparatu jest ciągłe wywieranie delikatnego ucisku na zęby i szczęki. Wybór i skuteczność poszczególnych metod jest uzależniona od stopnia nasilenia wady u konkretnego pacjenta.

Aparaty stałe:

Klasyczne aparaty ortodontyczne, które są najczęściej stosowane w leczeniu składają się z pierścieni, drutów i zamków. Pierścienie są mocowane wokół zębów i pełnią funkcję swoistego zakotwiczenia aparatu. Zamki natomiast są przyklejane do przednich powierzchni zębów. Druciane łuki przechodzą przez tak przyczepione zamki, a następnie mocowane są do pierścieni. Zaciskanie łuków wywiera nacisk na zęby i prowadzi do ich kontrolowanego i stopniowego przemieszczania do pożądanego położenia. Regulacja zamków zazwyczaj odbywa się raz na miesiąc. Jak długo trwa takie leczenie ortodontyczne? Od kilku miesięcy do 2-3 lat. Wszystko zależy od wielu czynników, takich jak wiek, stopień wady zgryzu itp.

Aparaty nakładkowe (aligner) są alternatywą dla tradycyjnych, stałych aparatów ortodontycznych dla dorosłych. Nie ma tu zamków i drutów. Można je w dowolnym czasie zdejmować (np. podczas jedzenia) i zakładać. To przezroczyste nakładki, które łatwo zachować w czystości. Pomimo tego, że można je zdejmować w każdej chwili, to jednak są noszone niemal bez przerwy i zalicza się je do aparatów stałych.

Aparaty utrzymujące odstęp, które stosuje się w sytuacji, gdy dziecko zbyt wcześnie straci ząb mleczny. Aparaty takie mogą być zarówno stałe, jak i ruchome.

Aparaty ruchome:

Aparaty ortodontyczne ruchome są rodzajem aparatów, które pacjent może samodzielnie zdejmować w każdej chwili. Ich skuteczność jest jednak ograniczona, ponieważ pozwalają korygować lekkie wychylenia zębów oraz poszerzać szczękę bądź żuchwę w przypadku zwężonych łuków. Aparaty ortodontyczne ruchome nosi się po kilka godzin dziennie według zaleceń dentysty. Skuteczność leczenia tego typu aparatem zależy w głównej mierze od współpracy pacjenta z lekarzem.

Specjalne aparaty, które są wykorzystywane do eliminowania złych nawyków takich jak ssanie kciuka lub wypychanie zębów językiem. Są niestety dość niewygodne - zwłaszcza podczas jedzenia - i ich stosowanie powinno być zawsze ostatecznością.

Aparaty utrzymujące odstęp, których metoda działania jest taka sama jak w przypadku aparatów stałych utrzymujących odstęp. Wykonane są z dopasowanej do szczęki akrylowej podstawy oraz plastikowych bądź drucianych odgałęzień umieszczanych między poszczególnymi zębami. Celem jest utrzymanie przestrzeni między nimi.

Aparaty do repozycjonowania szczęki, tzw. wyciągi. Zakładane są na górną lub dolną szczękę. Pomagają ustawić kości szczęk w prawidłowej pozycji.

Separatory do warg i policzków, mięśnie warg i policzków mogą wywierać nacisk na zęby, a separatory te pomagają zmniejszyć jego siłę.

Ekspander podniebienny, aparat ten przeznaczony jest do poszerzania łuku szczęki górnej. To klamra na podniebieniu dopasowana do sklepienia jamy ustnej. Nacisk w kierunku zewnętrznym wywierany na płytkę przez śruby zmusza stawy w kościach podniebienia do podłużnego otwarcia się, co powoduje poszerzenie powierzchni podniebienia.

Aparaty retencyjne, umożliwiają zębom, dziąsłom oraz szczęce przystosowanie się do nowego i poprawnego ustawienia, zapobiegając powrotowi nieprawidłowego zgryzu. Retainery mogą być zarówno stałe, jak i ruchome (zdejmowane).

Invisalign. Przezroczysty aparat ortodontyczny, który zakładasz i ściągasz, kiedy chcesz!


Czym jest Invisalign?

Leczenie Invisalign to niemal niewidoczny sposób prostowania zębów. Dzięki zaawansowanej technologii komputerowego obrazowania 3D, lekarz Invisalign przedstawia pacjentowi kompletny plan leczenia oparty na jego zaleceniach - od początkowego ustawienia zębów do uzyskania pożądanego ułożenia po zakończeniu leczenia. Następnie wykonany zostaje zestaw przejrzystych nakładek dostosowany specjalnie do określonego pacjenta. Zadaniem nakładek jest powolne przesuwanie zębów. Każdą nakładkę nosi się przez około dwa tygodnie. Następnie wymienia się ją na kolejną nakładkę z zestawu, która dalej stopniowo przesuwa zęby w stronę planowanej pozycji końcowej. Czas leczenia zależy od potrzeb danego pacjenta i określa go lekarz Invisalign.

Jak działa Invisalign?

Nakładki Invisalign służą do kontrolowanego, stopniowego przemieszczania zębów. W przeciwieństwie do tradycyjnych aparatów, w leczeniu Invisalign kontrolowany jest nie tylko zakres przemieszczenia przez każdą nakładkę, ale również czas przemieszczania. W związku z tym na każdym etapie leczenia mogą być przesuwane tylko wybrane zęby, zgodnie z planem leczenia Invisalign określonym dla tej fazy. To pozwala skutecznie oddziaływać na zęby.

Ile kosztuje leczenie invisalign?

Podobnie jak w przypadku innych metod leczenia ortodontycznego, koszt leczenia Invisalign uzależniony jest od stopnia skomplikowania przypadku i przebiegu samego leczenia. Można przyjąć, że koszt leczenia osoby dorosłej jest zbliżony do ceny leczenia tradycyjnym aparatem i zazwyczaj wynosi od 14 000 zł do 16 000 zł, jednak jeśli wymagana korekta jest niewielka, stawka może wynieść zaledwie 9 000 zł. Precyzyjnie koszty może określić wyłącznie lekarz Invisalign.

Jak zacząć leczenie Invisalign?

Należy umówić się na wstępną konsultację z lekarzem Invisalign.

Jak długo trwa leczenie Invisalign?

Czas leczenia jest uzależniony od złożoności przypadku i jest zazwyczaj krótszy lub porównywalny z czasem wymaganym podczas leczenia tradycyjnym aparatem. Bardziej szczegółowe informacje poda podczas konsultacji lekarz Invisalign.

Zobacz proces leczenia przed jego rozpoczęciem

Każdy pacjent Invisalign może przekonać się, jak będzie wyglądał jego uśmiech jeszcze przed rozpoczęciem leczenia. Służy do tego technologia ClinCheck®, która pozwala uzyskać cyfrową mapę całego przebiegu leczenia Invisalign. Lekarz Invisalign opracowuje precyzyjny, spersonalizowany plan leczenia, z uwzględnieniem dokładnych przemieszczeń zębów oraz czasu potrzebnego do uzyskania efektu finalnego.

O 75% bardziej przewidywalne przemieszczenia zębów

Jeśli celem jest piękny uśmiech, precyzja i przewidywalność mają zasadnicze znaczenie dla komfortu pacjenta i skuteczności leczenia. Przezroczyste nakładki Invisalign są wytwarzane z materiału SmartTrack, który zapewnia poprawę ogólnej przewidywalności przemieszczeń zębów o ponad 75%. Każda zmiana nakładek to mały krok na drodze do wielkiej przemiany, będącej rezultatem komfortowego i skutecznego przemieszczania zębów do ich ostatecznej pozycji. A jeśli lekarz Invisalign stwierdzi, że pacjent kwalifikuje się do zmian nakładek raz na tydzień, zamiast co dwa tygodnie, ładniejszy uśmiech można uzyskać nawet po 3 miesiącach, czyli o nawet 50% szybciej niż dotychczas.

Stworzone do ruchu

Każda innowacyjna cecha systemu Invisalign służy jednemu celowi – uzyskaniu wymarzonego przez Ciebie uśmiechu. Właśnie dlatego miliony osób na całym świecie wybrały zdejmowane, niemal niewidoczne nakładki, odmieniając w ten sposób swoje życie. Dopasowane do uzębienia konkretnego pacjenta nakładki przesuwają stopniowo zęby. Każde małe przesunięcie oznacza zbliżanie się do nowego uśmiechu – efektywnie, delikatnie i precyzyjnie.