Nie daj wpuścić się w kanał!
Leczenie kanałowe powinno być ostatecznością. Nie zwlekaj do ostatniej chwili i nie odpuszczaj sobie wizyt kontrolnych!
Endodoncja - leczenie kanałowe
Leczenie endodontyczne (kanałowe) polega na leczeniu chorób miazgi zęba, w której to znajdują się nerwy i naczynia krwionośne utrzymujące ząb przy życiu. Leczenie takie jest częstokroć jedynym sposobem na uratowanie chorego zęba. Jest stosunkowo czasochłonne, ale pozwala na uniknięcie ekstrakcji, którą powinno zawsze traktować się jak ostateczność. Korzyści z zachowania zęba są duże. Odpowiednia higiena oraz kontrola pozwalają na długotrwałe cieszenie się naturalnym uśmiechem - bez konieczności korzystania z protetyki czy implantoprotetyki.
Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe nie kojarzy się dobrze, jednak jest koniecznie, aby uratować zęba, który ma zaawansowaną zmianę próchnicową sięgającą miazgi (nerwu). Z komory zęba i kanałów korzeniowych usuwana jest chora miazga. W sposób mechaniczny poszerza się i odkaża kanały, a następnie szczelnie wypełnia gutaperką. Leczenie takie przeprowadzamy w znieczuleniu, przez co zabieg jest zupełnie bezbolesny. Leczenie endodontyczne jest stosowane nie tylko z powodu zaawansowanej próchnicy, ale także w przypadku złamania zęba lub innych urazów mechanicznych. Ogromne doświadczenie i precyzja naszych lekarzy, a także dostęp do najnowocześniejszego sprzętu (tj. mikroskop, narzędzia ultradźwiękowe) pozwalają poradzić sobie z najtrudniejszymi przypadkami. Kanały zęba zostaną dokładnie oczyszczone, zdezynfekowanie i wypełnione, co pozwoli jeszcze długo cieszyć się pełnym i zdrowym uśmiechem.
Mikroskop w gabinecie stomatologicznym
Stomatologia zmierza w kierunku jak największej oszczędności tkanek zęba. Rośnie również świadomość pacjentów, którzy wiedzą, że o wiele lepiej zachować własne zęby jak najdłużej i nie zastępować ich uzupełnieniami protetycznymi. Niestety większość osób zgłaszających się do gabinetu z bólem zęba, wymaga już leczenia kanałowego. Kiedyś bardzo zniszczony i bolący ząb najczęściej usuwano. Dziś szanse na jego uratowanie wzrosły właśnie dzięki nowym technologiom i materiałom. W leczeniu endodontycznym mikroskop zabiegowy jest prawdziwie nieocenionym urządzeniem, bez którego trudno wyobrazić sobie współczesny gabinet stomatologiczny. Widzenie w powiększeniu, jakie zapewnia mikroskop, umożliwia lekarzowi bardzo precyzyjną pracę w niewielkim polu zabiegowym - przykładowo o wielkości 1 mm².
Leczenie kanałowe tylko w koferdamie

W naszym gabinecie leczenie kanałowe zawsze wykonywane jest w koferdamie. Jest to płat gumy, który służy do izolacji pola zabiegowego. Koferdam nakłada się na ząb i przytrzymuje klamrą do końca zabiegu. Z jednej strony zapewnia to idealną izolację zęba od śliny, która jest wrogiem w zabiegach stomatologicznych, a z drugiej ogranicza konieczność używania i ciągłej wymiany wałeczków z ligniny. Ponadto koferdam zabezpiecza pacjenta przed przypadkowym połknięciem lub zaaspirowaniem do dróg oddechowych narzędzi stomatologicznych. Chroni dziąsła i śluzówkę przed podrażnieniem środkami stosowanymi w trakcie zabiegu. Wyraźnie skraca zabieg, a samo jego zakładanie i obecność nie powodują bólu ani problemów z oddychaniem.
Jakie są zalety leczenia pod mikroskopem?
Mikroskop w naszym gabinecie to jeszcze dokładniejsze i skuteczniejsze leczenie. Jesteś ciekaw co jeszcze?
- Skrócenie czasu zabiegu - możliwość leczenia jednowizytowego.
- Lepsza widoczność pola zabiegowego.
- Łatwiejsze odnajdywanie kanałów dodatkowych, ukrytych lub niedostępnych.
- Precyzyjne powtórne leczenie kanałowe, umożliwiające poprawę błędów i niedoskonałości poprzedniego leczenia.
- Usuwanie wkładów korzeniowych z kanałów.
- Udrażnianie zarośniętych lub zwężonych kanałów.
- Usuwanie złamanych i pozostawionych narzędzi z kanału.
- Leczenie zmian zapalnych okołowierzchołkowych.
- Diagnozowanie złamań wewnątrz korzenia i komory zęba.
Nowoczesna endodoncja w naszej klinice to:
1. Specjaliści z dużym doświadczeniem
2. Najnowocześniejszy sprzęt i narzędzia
3. Leczenie na jednej wizycie.
4. Komfort pacjenta.