Wybielanie zębów – Śnieżnobiały uśmiech w kilkadziesiąt minut

Wybielanie zębów  – śnieżnobiały uśmiech w kilkadziesiąt minut.

Wielu z nas marzy o pięknym, białym uśmiechu. Naturalne barwy szkliwa mogą jednak być różne, a z czasem nasze zęby mogą ulegać przebarwieniom, które wpływają na ogólną estetykę uśmiechu i naszą pewność siebie. Na przeciw tym problemom wyszły skuteczne rozwiązania stomatologiczne w postaci metod wybielania zębów, które pozwalają uzyskać nam śnieżnobiały uśmiech. W Warsaw Dental Academy, nasi doświadczeni specjaliści stosują autorskie metody wybielania, oparte na ich wieloletnim doświadczeniu klinicznym. W poniższym artykule zaznajomimy państwa z tematem wybielania zębów, przybliżając całą procedurę oraz wszelkie informacje z nią związane.

Naturalny kolor szkliwa

Naturalne szkliwo zębów stałych nie ma jednej, określonej barwy. Barwa ta zależy od naszych genów, a także od wielu innych czynników, takich jak wiek, dieta i styl życia. Ogólnie rzecz biorąc, naturalne szkliwo może mieć odcień od białego przez odcienie kremowe, szaro-żółte, aż po lekko szaro-niebieskie. Kształt jak i kolor szkliwa jest cechą indywidualną każdego z nas – podobnie jak w przypadku linii papilarnych występujących na naszych palcach.

Kolornik

Przyczyny przebarwień zębów

Przebarwienia zębów mogą mieć zarówno przyczyny wewnętrzne, jak i zewnętrzne.

Czynniki wewnętrzne:

  1. Wiek: Z biegiem lat szkliwo naturalnie traci na białości i staje się bardziej przezroczyste, odsłaniając warstwę zębinową, która jest ciemniejsza.
  2. Genetyka: Nasza genetyka wpływa na naturalny kolor zębów.
  3. Choroby: Niektóre choroby oraz leki (takie jak: niedoczynność/nadczynność tarczycy, fluoroza czy tetracykliny podawane poniżej 8 roku życia) mogą powodować występowanie przebarwień.

Czynniki zewnętrzne:

  1. Dieta: Spożywanie napojów, takich jak kawa, herbata, czerwone wino, a także palenie papierosów powodują występowanie przebarwień, dające efekt żółtych zębów.
  2. Higiena jamy ustnej: Zaniedbanie higieny jamy ustnej prowadzi do nagromadzenia się osadu nazębnego i przebarwień.
  3. Urazy: Urazy zębów mogą powodować zmiany w kolorze zębów.
  4. Zęby leczone kanałowo: w związku z usunięciem zainfekowanej miazgi zęba podczas leczenia endodontycznego i pozbawienia go dostępu do niezbędnych składników odżywczych, zęby leczone kanałowo ciemnieją.

Wybielanie zębów – wpływ koloru na estetykę uśmiechu

Kolor zębów ma ogromny wpływ na estetykę uśmiechu. Białe zęby kojarzą się z młodością, zdrowiem i atrakcyjnością. Estetyczny uśmiech może zwiększyć pewność siebie i pozytywnie wpłynąć na nasze relacje społeczne. Dlatego wiele osób decyduje się na wybielanie zębów, aby uzyskać pożądany efekt.

Wybielanie zębów Bemowo

Różnica w wybielaniu zębów żywych i zębów martwych

Zanim podejmiemy decyzję o wybielaniu zębów, warto zrozumieć różnicę między zębami żywymi a martwymi. Zęby żywe to te, które nie były leczone kanałowo ani nie były uszkodzone w wyniku urazu. Zęby martwe, z kolei, to te, które były leczone endodontycznie oraz po przebytych urazach. Takie zęby, w związku z utratą ukrwienia, wymagają nieco odmiennego podejścia do tematu zmiany ich koloru.

Wybielanie zębów martwych

Wybielanie zębów martwych jest bardziej skomplikowane niż wybielanie zębów żywych. W tym przypadku stosuje się wkładkę wybielającą, która jest umieszczana w komorze zęba leczonego kanałowo. Proces wybielania zębów martwych wymaga kilku wizyt w celu wymiany i kontrolowanego procesu wybielania. Jest to bardziej zaawansowana procedura, która musi być przeprowadzana przez doświadczonego specjalistę. Obecnie, w związku z dużym ryzykiem pojawienia się resorpcji przyszyjkowej i w jej następstwie utraty zęba, zalecanym rozwiązaniem jest zastosowanie korony protetycznej, która dzięki swojej opakerowości przykryje koronę zęba, powodując zmianę jego koloru.

Metody wybielania zębów żywych

Wybielanie zębów żywych można przeprowadzać na dwa sposoby: w gabinecie dentystycznym oraz w domu za pomocą nakładek.

Metoda gabinetowa

Metoda gabinetowa wybielania polega na przeprowadzeniu zabiegu przez profesjonalistę. Jest to skuteczniejsza metoda, ponieważ używa preparatu o większym stężeniu środka wybielającego i jego aktywację lampą Beyond, co daje natychmiastowy efekt po zabiegu.

Metoda nakładkowa

Metoda nakładkowa polega na noszeniu indywidualnie wykonanych nakładek na zębach, do których pacjent sam nakłada żel wybielający. Z uwagi na fakt, iż wyżej wymienionych żelach jest znacznie mniejsze stężenie substancji aktywnej w porównaniu do preparatów stosowanych w metodzie nakładkowej, jest to mniej skuteczna oraz wymagająca dłuższego czasu stosowania metoda w celu osiągnięcia pożądanego efektu. Z racji i stosowania w domu indywidulnie przez pacjenta – jest ona niekontrolowana przez specjalistę, co w przypadku nieodpowiedniego stosowania może doprowadzić do wystąpienia niepożądanych efektów ubocznych.

 

Wizyta kontrolna u lekarza dentysty poprzedzająca wybielanie zębów

Przed zabiegiem wybielania, zalecamy krótką kontrolę u jednego z naszych lekarzy w celu stwierdzenia obecności/braku przeciwskazań do zabiegu wybielania. Jest to niezwykle ważna część poprzedzająca procedurę, pozwalająca na uniknięcie wystąpienia skutków ubocznych. Lekarz ocenia m.in. higienę, obecność ubytków próchnicowych, przyszyjkowych lub nieszczelnych wypełnień. Informuje także o obecności wypełnień w odcinku przednim które mogą wymagać wymiany po zabiegu wybielania – co jest związane z faktem, iż tylko naturalne tkanki zęba zmieniają kolor po wykonanej procedurze, a obecne wypełnienia kompozytowe pozostaną w ich pierwotnym odcieniu.

kontrola u dentysty

Higienizacja

Aby uzyskać odpowiednią skuteczność zabiegu wybielania, należy zachować wzorową  higienę jamy ustnej. W przypadku obecności płytki nazębnej oraz złogów w postaci kamienia nazębnego, preparat stosowany podczas procedury wybielania nie będzie miał możliwości dotarcia do wszystkich rejonów szkliwa, co spowoduje niejednolitą poprawę koloru na jego powierzchni, a w skrócie – powstanie plam. Dlatego wszystkim naszym pacjentom zalecamy odbycie wizyty higienizacyjnej, która będzie poprzedzała zabieg wybielania i zdecydowanie zwiększy jego efektywność.

Procedura wybielania zębów – wizyta w Warsaw Dental Academy

Procedura wybielania rozpoczyna się od poinformowaniu pacjenta o przebiegu zabiegu. Następnie, przy pomocy kolornika ustalany jest wyjściowy odcień zębów, oraz przewidywany efekt końcowy który – zależny jest od pierwotnego koloru szkliwa. Po tej części zabiegu, nasz profesjonalista nakłada na dziąsła specjalny preparat ochronny, w celu odizolowania go od preparatu wybielającego jaki zostanie nałożony na zęby. Wynika to z faktu, iż substancja aktywna preparatu wybielającego działa drażniąco na dziąsła, mogąc powodować ich podrażnienie i nadwrażliwość. Po zastosowaniu preparatów, lekarz/higienista przystawia do zębów pacjenta specjalistyczną lampę Beyond, która dzięki promieniom UV aktywuje preparat powodując jego szybsze i bardziej efektywne działanie. W czasie działania lampy, nasi pacjenci mogą odprężyć się na fotelu. Przykładowo oglądając swój ulubiony serial w telewizorze, jaki zamontowany jest na suficie. Po zakończonym zabiegu, nałożone w jamie ustnej preparaty są usuwane a następnie oceniany jest uzyskany efekt. Nasi pacjenci informowani są o zaleceniach do jakich należy się stosować przez kilka dni od zabiegu, aby efekt był jak najbardziej długotrwały.

Wybielanie zębów bemowo

Zalety wybielania zębów w gabinecie Warsaw Dental Academy

Wybierając się na wybielanie zębów do Warsaw Dental Academy, możesz liczyć na wiele korzyści. Nasz gabinet dentystyczny wyróżnia się doświadczonymi specjalistami, którzy stosują autorskie metody wybielania oparte na wieloletnim doświadczeniu. Wybielanie w naszym gabinecie przy użyciu preparatu renomowanych marek i specjalistycznej lampy UV Beyond daje natychmiastowy efekt. Dzięki temu możesz cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem bez skutków ubocznych już po jednej wizycie!

Potencjalne skutki uboczne

Wybielanie zębów to stosunkowo bezpieczny zabieg, ale może wiązać się z pewnymi skutkami ubocznymi, takimi jak nadwrażliwość zębów czy podrażnienie dziąseł. Jednak nowoczesne metody wybielania jakie stosujemy w Warsaw Dental Academy, maksymalnie minimalizują te ryzyko. Nadwrażliwość pozabiegowa utrzymuje się maksymalnie przez dwa dni, w czasie których zalecamy stosowanie odpowiednich past które skutecznie ją niwelują. Dzięki stosowaniu preparatów ochronnych na dziąsła, ryzyko ich podrażnienia jest znikome.

Wskazania i przeciwskazania do zabiegu wybielania zębów

Zabieg wybielania zębów jest zazwyczaj polecany osobom, które mają zdrowe zęby i chcą poprawić ich kolor. Jednak istnieją pewne przeciwskazania, takie jak ciąża, laktacja, choroby dziąseł i nadwrażliwość na wybielacze, które mogą wykluczyć pacjenta z tego rodzaju zabiegu. Dlatego ważne jest, aby konsultować się z naszymi doświadczonymi lekarzami przed przystąpieniem do zabiegu wybielania.

Biała dieta

Po zabiegu wybielania zębów zaleca się przestrzeganie tzw. „białej diety”. Oznacza to unikanie produktów, które mogą powodować przebarwienia, takich jak m.in. kawa, herbata, czerwone wino, buraki, a także palenie papierosów. Przestrzeganie białej diety pomaga utrzymać efekt wybielania przez dłuższy czas. W przypadku wybielania gabinetowego, okres trwania białej diety jest zdecydowanie krótszy w porównaniu do wybielania nakładkowego i trwa jedynie 5 dni, gdzie przypadku drugiej metody wynosi około 3 tygodni (dwa tygodnie stosowania nakładek, oraz tydzień po ich ostatnim użyciu).

Długotrwałość efektu wybielania zębów

Długość utrzymania efektu wybielania zębów zależy od wielu czynników, w tym od stylu życia i diety pacjenta. Jednak przy odpowiedniej pielęgnacji i przestrzeganiu białej diety efekt wybielania może utrzymywać się przez conajmniej rok.

wybielanie zębów bemowo

Wybielanie przed odbudowami protetycznymi

Jeśli planujesz odbudowę protetyczną, taką jak korony czy licówki, warto rozważyć wybielanie zębów przed rozpoczęciem tego procesu. Wybielone zęby pozwalają uzyskać dokładniejsze dopasowanie koloru nowych prac protetycznych do świeżego, wybielonego koloru zębów. To bardzo ważny aspekt odbudów w odcinku przednim, ponieważ odbudowy wykonane z porcelany nie zmieniają swojego koloru.

Dlaczego warto zdecydować się na zabieg wybielania w Warsaw Dental Academy

Warto wybrać Warsaw Dental Academy, ponieważ nasz gabinet dentystyczny to miejsce, gdzie doświadczeni specjaliści stosują autorskie metody wybielania oparte na wieloletnim doświadczeniu. Nasze usługi cieszą się dużym zadowoleniem pacjentów, a efekty zabiegów są widoczne od razu po jego zakończeniu. W naszym gabinecie panuje atmosfera zaufania i profesjonalizmu, co sprawia, że pacjenci czują się komfortowo i bezpiecznie.

Jeśli marzysz o śnieżnobiałym uśmiechu, to Warsaw Dental Academy jest miejscem, które na pewno Cię nie zawiedzie. Nasi specjaliści chętnie odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i zaproponują najodpowiedniejszy sposób wybielania zębów. Zaprzyjaźnij się z pięknym uśmiechem i odwiedź nasz gabinet. Jesteśmy gotowi, by spełnić Twoje marzenia o białych zębach!

Zadbaj o swoje zdrowie i urodę u specjalistów z Warsaw Dental Academy – gabinetu, w którym Twój śnieżnobiały uśmiech staje się rzeczywistością.