Najważniejsza jest diagnoza. Dzięki wysokiej jakości zdjęciom wykonanym naszym tomografem możemy bardzo dokładnie ocenić stan Twojej jamy ustnej. Zaawansowany system cyfrowej diagnostyki stomatologicznej Vatech Pax-i 3D Smart Plus to aparat, który wykonuje obrazy w formacie 3D, pantomograficzne 2D i cefalometryczne, oszczędzając przestrzeń i redukując koszty oraz dawkę promieniowania.
Dzięki zastosowaniu specjalnych sensorów w aparacie Vatech realne zapotrzebowanie na promieniowanie X spadło o 50% w porównaniu z innymi podobnymi aparatami.
Podczas jednego badania uzyskujemy badanie 2D i 3D jednocześnie. Nie ma potrzeby, aby naświetlać pacjenta dwukrotnie. Jest to jedyny system na świecie posiadający takie rozwiązanie.
Kiedy wykonuje się zdjęcie panoramiczne 2D?
Wskazań do wykonania zdjęcia pantomograficznego jest wiele. Jednym z nich jest np. zabieg usunięcia zębów (tzw. ekstrakcja). Dzięki takiemu zdjęciu można określić dokładny kształt zęba, jego stosunek do struktur oraz sąsiadujących z nim zębów. Wykonuje się je również, gdy występują choroby zębów lub przyzębia. Schorzeniem takim jest np. próchnica. Często jest ona trudna do wykrycia, zwłaszcza jeśli znajduje się w miejscu styku dwóch zębów albo pod wypełnieniami bądź koronami protetycznymi. Zdjęcie pantomograficzne pozwala na ocenę ubytków, które w trakcie zwykłego badania pacjenta na fotelu stomatologicznym są niemożliwe do dostrzeżenia.
W przypadku chorób przyzębia takich jak np. parodontoza, lekarz może jednoznacznie stwierdzić postęp zaniku kości. Zdjęcia pantomograficzne ukazują także nieprawidłowości, takie jak torbiele czy niewypełnione kanały. Badanie wykonywane jest również podczas leczenia ortodontycznego. Pomaga w określeniu wad zgryzu i opracowaniu leczenia. Zdjęcie pantomograficzne jest niezbędne przy wszelkich infekcjach oraz urazach. Pozwala także wcześnie wykryć i rozpocząć leczenie choroby, którym nie towarzyszą żadne dolegliwości bólowe.
W naszej klinice zdjęcie pantomograficzne wykonuje się standardowo już podczas pierwszej wizyty, dzięki czemu lekarz może postawić szybką i dokładną diagnozę. Wykonanie zdjęcia pantomograficznego powinno powtarzać się profilaktycznie raz na 2-3 lata.
Kiedy wykonuje się zdjęcie CBCT 3D?
Tomografia CBCT 3D (z ang. cone-beam computed tomography), czyli tzw. tomografia wiązki stożkowej to obecnie najnowocześniejsza światowa metoda wizualizacji wszystkich struktur głowy: szczęki, żuchwy, stawów skroniowo-żuchwowych, twarzoczaszki oraz zatok.
Tomografia CBCT znajduje wykorzystanie w periodontologii, chirurgii, ortodoncji, endodoncji, w diagnostyce chorób stawu skroniowo-żuchwowego i zatok przynosowych. Ogromne znaczenie odgrywa również w planowaniu i leczeniu implantologicznym, dając możliwość m.in. dokładnego pomiaru grubości kości i precyzyjnego zaplanowania lokalizacji implantów i ich doboru.
Pozwala to postawić jednoznaczną diagnozę oraz dopasować plan leczenia do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Dzięki temu jego skuteczność jest wyższa, a ryzyko niepowodzeń i powikłań – o wiele mniejsze.
W naszej klinice wykorzystujemy tego typu technologię, aby pacjenci mieli pewność, że ich wizyta będzie przebiegała w oparciu o najwyższe standardy.
Badania CBCT podobnie jak zdjęcia panoramiczne 2D są dla pacjentów całkowicie bezpieczne i bezbolesne.

Przeciwwskazania do wykonania zdjęć rentgenowskich
Podczas badania wykorzystuje się bezpieczną dawkę promieniowania, jednak przyjęło się, że przeciwwskazaniem jest ciąża pacjentki. Badania z użyciem promieniowania rentgenowskiego mogą być bowiem szkodliwe dla płodu, a nawet spowodować jego poważne uszkodzenie. Kobieta zawsze powinna poinformować lekarza o swoim stanie zdrowia. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy wykonanie takiego zdjęcia w ciąży będzie konieczne. Mowa tu przede wszystkim o urazach wymagających natychmiastowej diagnozy. Wtedy zdrowie i życie przyszłej matki jest absolutnym priorytetem.