Aparat do sedacji wziewnej

Aparat do sedacji wziewnej

Wielu pacjentów wciąż ma obawy przed wizytami w gabinecie stomatologicznym. Z pomocą przychodzi gaz rozweselający. Dzięki naszemu aparatowi do sedacji wziewnej nie zdążysz się nawet zdenerwować, a wizyta przebiegnie w bardzo uśmiechniętej atmosferze. Sedacja wziewna to nowoczesny i zupełnie bezpieczny proces, mający na celu uspokojenie pacjenta przed zabiegiem stomatologicznym. Uznawany jest obecnie za jedną z najskuteczniejszych metod radzenia sobie ze strachem towarzyszącym zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Gaz rozweselający ogranicza w kontrolowany sposób świadomość pacjenta, zmniejszając odczuwanie bólu i gwarantując pozbycie się lęku. Gazem tym jest mieszanina podtlenku azotu oraz tlenu. Pacjentowi zakłada się na twarz specjalną maseczkę. Przez nos podaje się dawkę gazu dopasowaną do reakcji osoby. W tym czasie odpręża się ona i rozluźnia. Lekarz natomiast swobodnie może znieczulić klienta i rozpocząć leczenie. Podczas zabiegu zachowany jest stały kontakt z pacjentem, co jest bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa.

Musicie wiedzieć, że jedną z głównych gałęzi medycyny, w której wykorzystuje się gaz rozweselający, jest właśnie stomatologia. Po raz pierwszy zastosował go do tego celu w 1844 r. Horacy Weels podczas ekstrakcji zęba. Najciekawsze jest to, że zabieg ten wykonał sam na sobie. Po dziś dzień dentyści chętnie sięgają po gaz rozweselający. Zwłaszcza podczas pracy z osobami nadpobudliwymi (ADHD) lub dziećmi powyżej 3. roku życia. Warto zastosować gaz rozweselający szczególnie u dzieci, które cierpią na astmę, padaczkę lub inne choroby, w których może dojść do ataku spowodowanego stresem. Maluchy podczas sedacji wykazują niezwykłą skłonność do marzeń sennych, a wizytę u dentysty zapamiętują jako fajną zabawę.

Jak powinien być stosowany gaz rozweselający?

Chociaż gaz jest bezpieczny, to stosowanie sedacji wziewnej podczas wizyty u dentysty wymaga zachowania określonych środków ostrożności. Przed przystąpieniem do zabiegu z wykorzystaniem N2O przeprowadzamy ogólną kwalifikację pod względem wieku oraz szczegółowy wywiad dotyczący stanu zdrowia pacjenta. Należy pamiętać o tym, że przed podaniem gazu rozweselającego nie należy jeść przez około 2-3 godziny. Jeśli chodzi o dzieci, to powinno się obserwować je przez cały dzień zabiegu. Dorośli jednak nie wymagają żadnych szczególnych środków ostrożności. Po zabiegu z wykorzystaniem gazu rozweselającego nie wolno pić alkoholu. Jeśli natomiast przyjedziesz do naszego gabinetu samochodem, nie jest to żadnym problemem. Ulega on szybkiej eliminacji przez płuca i po około 30 minutach jest już całkowicie usunięty z organizmu. Z czasem u osób, u których stosuje się sedację, zanika potrzeba jej stosowania, a lęk przed wizytami u dentysty zostaje przezwyciężony.

Przeciwwskazania w użyciu gazu rozweselającego

Gaz rozweselający jest bezpiecznym środkiem, jednak istnieją określone przeciwwskazania do jego stosowania. Do najważniejszych należą:
- stwardnienie rozsiane,
- rozedma płuc,
- choroby psychiczne,
- alkoholizm,
- porfiria,
- przeziębienie i niedrożność górnych dróg oddechowych,
- przerost migdałków,
- obturacyjne choroby płuc,
- nie zaleca się stosowania gazu rozweselającego u kobiet w ciąży (szczególnie w pierwszym trymestrze).