Lęk związany z wizytą u dentysty to uczucie najczęściej towarzyszące pacjentom wybierającym się do gabinetu, szczególnie tym najmłodszym. Nie musi on jednak być obecny w czasie leczenia – istnieją skuteczne metody, które mogą uczynić to doświadczenie bardziej komfortowym i przyjemnym. Jedną z nich jest sedacja wziewna – bezpieczna i skuteczna technika, która umożliwia pacjentom przejście przez proces leczenia zębów bez zbędnego stresu. W tym artykule przybliżymy państwu temat sedacji w Warsaw Dental Academy.
Czym jest sedacja w stomatologii?
Sedacja w stomatologii to proces stosowania środków farmakologicznych w celu zrelaksowania pacjenta podczas zabiegów dentystycznych. Skuteczne działanie podanych śodków powoduje uspokojenie pacjenta poprzez zmniejszenie aktywności ośrodkowego układu nerwowego przy całkowitym zachowaniu wszelkich odruchów oraz świadomości. W czasie sedacji pacjenci inaczej niż zwykle odczuwają ból. Próg jego odczuwania jest podwyższony, co oznacza że staje się on mniej odczuwalny, kłopotliwy i istotny dla pacjenta. Istnieje kilka rodzajów sedacji, począwszy od łagodnej sedacji wziewnej, przez sedację dożylną, aż po znieczulenie ogólne.
Rodzaje sedacji w stomatologii
W stomatologii stosuje się różne rodzaje sedacji w celu ułatwienia pacjentom przejścia przez zabiegi stomatologiczne, zwłaszcza gdy odczuwają oni silny stres, lęk czy niezdolność do współpracy. Oto kilka głównych rodzajów sedacji w stomatologii:
- Sedacja wziewna (gaz rozweselający)
- Sedacja dożylna
- Sedacja przy użyciu leków doustnych (farmakologiczna)
- Znieczulenie ogólne
Wśród wymienionych metod sedacji, w poniższym artykule przybliżymy państwu temat sedacji wziewnej oraz farmakologicznej – metod, z których korzystają nasi specjaliści w Warsaw Dental Academy.
Sedacja przy użyciu leków doustnych
Sedacja farmakologiczna to proces podawania leku uspokajającego w celu uzyskania pożądanego stopnia uspokojenia i relaksacji pacjenta przed planowanym zabiegiem stomatologicznym. Stosowana w przypadku dorosłych pacjentów, którzy odczuwają silny lęk związany z wizytą u stomatologa. Lek ten przyjmowany jest przez pacjenta w gabinecie na określony czas przed zaplanowanym zabiegiem, a następnie jego stan jest kontrolowany przez lekarza w gabinecie.
Lek wykazuje działanie przeciwlękowe oraz uspokajające, zmniejszając uczucie niepokoju i strachu u pacjenta, jednocześnie nieznacznie wpływając na jego świadomość. Pacjent jest w pełni świadomy i potrafi w pełni kontrolować swoje ciało.
Sedacja wziewna
Sedacja wziewna jest jedną z wygodniejszych i najczęściej stosowaną w codziennej stomatologii. Polega ona na wdychaniu mieszaniny gazów składającej się z tlenu i podtlenku azotu w odpowiednich proporcjach przez specjalną maskę nakładaną na nos. Sedacja wziewna to:
- Wygoda i bezpieczeństwo: Pacjent oddycha mieszanką gazów, co prowadzi do stanu relaksacji i zmniejszenia lęku, jednocześnie nie tracąc przy tym przytomności.
- Szybki efekt: Sedacja zaczyna działać praktycznie natychmiast po rozpoczęciu wdychania mieszanki gazów.
- Łatwe do kontrolowania: Dentysta może regulować dawkę gazów w trakcie zabiegu, dostosowując poziom sedacji do potrzeb pacjenta.
Wskazania do sedacji wziewnej
Sedacja wziewna może być stosowana dla pacjentów:
- z wyraźnym lękiem przed wizytą u dentysty (dentofobia),
- z nadwrażliwością na ból,
- z trudnościami w utrzymaniu spokoju podczas długotrwałych zabiegów,.
Przeciwwskazania
Mimo że sedacja wziewna jest stosunkowo bezpieczna, istnieją pewne przypadki, kiedy nie jest zalecana:
- Choroby układu oddechowego: Istotnym przeciwskazaniem do zastosowania sedacji wziewnej jest niedrożność górnych dróg oddechowych – np. rzeziębienie, grypa. Również pacjenci z niektórymi schorzeniami płuc mogą nie być odpowiednimi kandydatami do sedacji wziewnej (rozedma płucna)
- Niektóre choroby psychiczne
- Stwardnienie rozsiane
- I trymestr ciąży
- Pacjent niewspółpracujący
Sedacja wziewna w Warsaw Dental Academy
W przypadku braku wystąpienia przeciwskazań, można przystąpić do wizyty z sedacją wziewną. Kluczowym aspektem przygotowań do zabiegu o którym zawsze informujemy naszych pacjentów, to zaprzestanie jedzenia pokarmów na dwie godziny przed planowanym zabiegiem. Jest to kluczowa część przygotowania pacjenta, która gwarantuje bezpieczeństwo przeprowadzanej sedacji.
Zgoda na zabieg
Do wykonania zabiegu niezbędna jest także świadoma, pisemna zgoda pacjenta lub rodzica/prawnego opiekuna na jego przeprowadzenie. W przygotowanej zgodzie pacjent jest informowany o wskazaniach, przeciwskazaniach, oraz potencjalnych skutkach ubocznych. Następnie, nasz personel medyczny przygotowuje aparaturę.
Maseczka
Pacjent może skorzystać ze standardowej maseczki, lub specjalnej, aromatyzowanej ulubionym przez niego zapachem. Następnie, maseczka nakładana jest na nos, a pacjent zaczyna oddychać specjalną mieszanką gazów która wprowadza go w stan sedacji.
Stan sedacji
Przy uzyskaniu odpowiedniego poziomu sedacji, lekarz przystępuje do zaplanowanego zabiegu stomatologicznego.
Pacjent w czasie trwania zabiegu jest w świadomy, reaguje na polecenia współpracując z lekarzem, mając pełną kontrolę nad swoimi ruchami. Jednocześnie, próg odczuwania bólu jest podwyższony, przez co pacjent odczuwa go znacznie lżej oraz spokojniej. Po wykonaniu zabiegu, następuje proces bezpiecznego wyprowadzania pacjenta z sedacji. Wizyta kończy się okresem 15-30 minut spędzonych na fotelu bez podłączonej aparatury, w trakcie których pacjent powraca do stanu pełnej świadomości.
Sedacja wziewna to nie narkoza!
Często sedacja mylona jest przez pacjentów z narkozą. W praktyce, są dwiema różnymi formami wprowadzania pacjenta w stan uspokojenia w celu przeprowadzenia zabiegu medycznego.
Narkoza (znieczulenie ogólne) polega na wprowadzeniu pacjenta w głęboki sen farmakologiczny, podczas którego jest on całkowicie nieprzytomny. Nie posiada on świadomości otoczenia ani bodźców zewnętrznych. Stosowana w przypadku bardziej zaawansowanych zabiegów chirurgicznych, procedur ortopedycznych, czy operacji na narządach wewnętrznych.
Sedacja wziewna to łagodna forma odurzenia, polegająca na podaniu pacjentowi mieszaniny gazów powodujących jego uspokojenie. Mimo spokoju, pacjent ma możliwość ruchu a jego świadomość jest nieznacznie zmniejszona. Bez trudu odbiera też bodźce zewnętrzne. Metoda ta może zostać wykorzysywana już przy najprostszych procedurach stomatologicznych.
Bezpieczeństwo sedacji wziewnej
Skutki uboczne:
Sedacja wziewna jest uważana za stosunkowo bezpieczną, ale może powodować:
- Lekkie zawroty głowy: Może wystąpić krótkotrwałe uczucie lekkiego zamroczenia.
- Nudności: Rzadko, ale niektórzy pacjenci mogą odczuwać nudności po zastosowaniu sedacji wziewnej.
Dentysta przeprowadza staranny wywiad medyczny, aby upewnić się, że pacjent nie ma żadnych przeciwwskazań do sedacji wziewnej. Podczas samego zabiegu personel medyczny stale monitoruje stan pacjenta, aby zapewnić jego maksymalne bezpieczeństwo w czasie jego trwania.
Sedacja wziewna u dzieci
Zabiegi stomatologiczne u najmłodszych pacjentów często wywołują u nich lęk i stres. Metoda sedacji wziewnej staje się coraz powszechniejszym rozwiązaniem w trosce o komfort dzieci zachowany podczas leczenia zębów. Dzięki temu podejściu maluchy odczuwają uspokojenie i znoszą odczucie bólu w trakcie zabiegu, a dla lekarzy stomatologów możliwe jest bardziej skuteczne i spokojne przeprowadzanie procedur.
Interesującym zjawiskiem jest obserwacja, że dzieci, które regularnie korzystają z sedacji wziewnej od wczesnego dzieciństwa, po kilku latach leczenia wykazują większą odporność na lęk i ból. Stopniowo zyskują one umiejętność radzenia sobie z sytuacją bez potrzeby zastosowania sedacji. To zjawisko świadczy o stopniowym przystosowaniu się organizmu do doświadczeń związanych ze wizytami u dentysty.
Oczywiście, w przypadku skrajnego lęku czy trudnych sytuacji, gdy sedacja wziewna okazuje się niewystarczająca, istnieje możliwość zastosowania leczenia w znieczuleniu ogólnym. Jednakże, w większości przypadków gaz rozweselający, czyli sedacja wziewna, jest skutecznym i bezpiecznym rozwiązaniem, które cieszy się uznaniem zarówno wśród pacjentów, jak i lekarzy.
Podsumowanie
Sedacja wziewna to skuteczny sposób na zmniejszenie lęku i stresu podczas leczenia zębów. Jest to bezpieczna metoda, którą można kontrolować w trakcie zabiegu, aby zapewnić pacjentowi komfortowe doświadczenie.
Jeśli Ty lub twoja pociecha macie obawy związane z wizytą u dentysty, sedacja wziewna może być doskonałą opcją leczenia. Zawsze jednak ważne jest omówienie z dentystą swoich potrzeb i obaw, aby razem podjąć decyzję o najlepszym podejściu do leczenia zębów.
Chcesz pokonać lęk lub stres związany z leczeniem stomatologicznym? Spokojnie, w Warsaw Dental Academy mamy na to skuteczny i przyjemny sposób!