Próchnica zębów – czym jest i jakie niesie ze sobą konsekwencje?

Choroba próchnicowa zębów jest jednym z najpowszechniejszych problemów stomatologicznych, które dotyczą pacjentów w różnym wieku. Choć wiele osób uważa próchnicę za banalny problem, warto zrozumieć powagę tej choroby i jej potencjalne powikłania. Świadomość konsekwencji jakie mogą wyniknąć z zaniechania leczenia choroby próchnicowej, takie jak koszty leczenia rosnące wprost proporcjonalnie do stopnia jej zaawansowania oraz komplikacje zdrowotne wynikające z jej postępującego procesu mogą pomóc pacjentom w podejmowaniu odpowiednich kroków dążących do jej zapobiegania i leczenia.

 

Próchnica to bakteryjna choroba zakaźna tkanek twardych zęba objawiająca się demineralizacją (uszkodzeniem) szkliwa i zębiny, spowodowana działaniem kwasów produkowanych przez bakterie próchnicotwórcze obecne w jamie ustnej. Bakterie te metabolizują cukry z pożywienia, tworząc kwas który niszczy tkanki zęba, powodując powstanie ubytków. Te z czasem mogą się pogłębiać, powodując ból oraz infekcję tkanek sąsiadujących z zębem objętym chorobą.

Niezdiagnozowana oraz niewyleczona próchnica na jej wczesnym etapie, może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak:

  • Ból– Ząb może stać się wrażliwy na gorące, zimne lub słodkie jedzenie lub napoje. Jeśli bakterie dojdą do miazgi zęba, dochodzi do jej infekcji i powstania silnych dolegliwości bólowych oraz powstaniem stanu zapalnego. Z racji bliskiej lokalizacji zakończeń nerwowych z ośrodkowym układem nerwowym, ból ten jest często opisywany przez pacjentów jako jeden z najbardziej dokuczliwych.
  • Utrata zęba – Zaawansowana próchnica obejmująca znaczną część tkanek twardych zęba może doprowadzić do jego utraty. W wyniku jego braku w łuku zębowym, dochodzi do zaburzeń układzie zgryzowym – sąsiednie zęby oraz przeciwstawny z czasem zmienią swoje naturalne pozycje, dążąc do kompensacji powstałego braku, co może prowadzić do problemów z żuciem, mową oraz estetyką twarzy.
  • Infekcje i powikłania ogólne – Bakterie powodujące próchnicę, w odpowiednim stadium zaawansowania tej choroby mogą przenikać do tkanek sąsiednich powodując rozwinięcie się w nich stanów zapalnych i stopniową destrukcję – przykładowo kości otaczającej ząb. Zaawansowany proces próchnicowy może również prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych

Dlatego ważne jest, aby regularnie odwiedzać stomatologa w celu zbadania jamy ustnej i możliwie wczesnego wykrycia choroby próchnicowej, aby zachować ząb w jamie ustnej i uniknąć wystąpienia powikłań. W Warsaw Dental Academy pracuje zespół wykwalifikowanych lekarzy, którzy znają dokładne objawy obecności próchnicy i potrafią zdiagnozować ją na każdym jej etapie, a następnie zaplanować oraz skutecznie przeprowadzić leczenie wykonując wysokoestetyczne uzupełnienia materiałami światłoutwardzalnymi odtwarzając naturalną anatomię zęba.

Zapraszamy na kompleksową diagnostykę stanu jamy ustnej wraz z planowaniem leczenia w Warsaw Dental Academy.