Korony, licówki, nakłady, flow injection – odbudowy protetyczne na zębach własnych
Dzięki znaczącemu rozwojowi stomatologii w dzisiejszych czasach oferowane jest wiele różnych rozwiązań, które pozwalają na odbudowę zniszczonych zębów własnych. Dostępne obecnie techniki adhezyjne umożliwiły maksymalnie oszczędną preparacje zdrowych tkanek zęba, bez konieczności ich nadmiernego szlifowania w celu zapewnienia odpowiedniej retencji odbudowy protetycznej.
Wśród popularnych technik protetycznych znajdują się korony, licówki, endokorony, odbudowy typu inlay/onlay/overlay oraz metoda flow injection, a każda z nich ma swoje unikalne cechy, proces wykonania oraz przeznaczenie, w zależności od ilości i jakości pozostałych twardych tkanek zęba.
Korony protetyczne
Korona protetyczna jest stałym rozwiązaniem stosowanym w przypadkach gdy ząb jest silnie uszkodzony, kiedy istnieje konieczność podniesienia zwarcia w przypadkach chorób prowadzących do jakościowych lub ilościowych defektów szkliwa, takich jak : Hipomineralizacja trzonowcowo-siekaczowa, fluoroza lub Amelogenesis imperfecta. Korona to swego rodzaju „czapeczka”, która w całości pokrywa ząb, odtwarzając jego pierwotny kształt, wielkość oraz funkcję. Obecnie wykonywane są głównie z cyrkonu, który jest całkowicie biozgodny, wytrzymały oraz wysokoestetyczny.
Proces wykonania korony rozpoczyna się od usunięcia zniszczonych tkanek. W przypadku odbudowy w estetycznym odcinku przednim, preparacje uprzedza proces przygotowania specjalnego, cyfrowego projektu koron ostatecznych, który następnie nanoszony jest na zęby pacjenta przy pomocy specjalnego materiału światłoutwardzalnego w celu przymiarki i dokonania zmian odnośnie kształtu czy koloru pracy. Kiedy projekt zostanie zaakceptowany przez pacjenta, lekarz stomatolog przystępuje do preparacji zęba. Po całkowitym oczyszczeniu ubytków nasz specjalista szlifuje ząb w celu nadania mu odpowiedniego kształtu. Następnie, lekarz skanuje opracowany ząb skanerem wewnątrzustnym, a stworzony w ten sposób wirtualny odcisk zęba wraz ze zdjęciami wewnątrzustnymi z kolornikiem trafia bezpośrednio do laboratorium protetycznego. Tam na podstawie skanów korona uzyskuje swój docelowy kształt, a dzięki wykonanym zdjęciom z kolornikiem jej estetyka zostaje dostosowana do pozostałego uzębienia. W czasie w jakim wykonywana jest odbudowa protetyczna, nasz specjalista zabezpiecza oszlifowany ząb do następnej wizyty. Wykonana przez laboratorium korona trafia z powrotem do naszego gabinetu, a lekarz stomatolog używając najbardziej skutecznych materiałów adhezyjnych mocuje ją na opracowanym wcześniej zębie.
Zalety koron to ich wytrzymałość, trwałość i naturalny wygląd. Korony są odporne na działanie sił żujących i zapewniają optymalną funkcję żucia, a wysokie właściwości estetyczne tlenku cyrkonu sprawiają, że korony te ciężko jest odróżnić od naturalnego uzębienia.
Licówki
Licówki to cienkie płatki porcelany, które cementowany są na trwałe do przedniej powierzchni zęba – powierzchni licowej. Są rozwiązaniem protetycznym, które jest najmniej inwazyjne – wymaga najmniejszej ingerencji w zdrowe tkanki własne zęba. Licówki są często stosowane w przypadku poprawy estetyki uśmiechu, np. w przypadku lekkich wad ortodontycznych takich jak diastema, zębów przebarwionych i o nieodpowiednim kształcie lub rozmiarze.
Przed przystąpieniem do preparacji zęba, pobierany jest skan wewnątrzustny. Dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu stomatologicznemu oraz doświadczeniu naszych specjalistów projektowany jest odpowiedni kształt licówek w formie cyfrowej. Następnie, projekt ten dzięki specjalnym materiałom szybkopolimeryzującym przenoszony jest na zęby pacjenta umożliwiając „przymiarkę” docelowych odbudów (tzw. Mock-up) i naniesienia odpowiednich korekt dotyczących kształtu lub koloru. Po zaakceptowaniu projektu przez pacjenta, nasz specjalista przystępuje do procesu preparacji.
Proces wykonania licówek zaczyna się od oszczędnej preparacji przedniej powierzchni zęba, dzięki której nadawany jest odpowiedni kształt a schropowacone szkliwo zostaje przygotowane do stworzenia odpowiedniego połączenia adhezyjnego z docelową pracą protetyczną. Następnie – tak samo jak w przypadku wykonania koron – pobierany jest skan wewnątrzustny oraz zdjęcia z kolornikiem, które następnie są wysyłane do laboratorium protetycznego, opracowane zęby zostają zabezpieczone do czasu kolejnej wizyty. Po wykonaniu licówki jest ona trwale przyklejana na opracowanym zębie za pomocą specjalnych systemów adhezyjnych, gwarantujących jej trwałe osadzenie na zębie własnym.
Licówki mają wiele zalet, w tym doskonały wygląd, naturalne dopasowanie do reszty zębów, trwałość i odporność na przebarwienia. Są również stosunkowo mało inwazyjne i wymagają minimalnego przygotowania zęba.
Endokorony protetyczne
Endokorona jest protetycznym rozwiązaniem stosowanym w przypadku mocno zniszczonych zębów po odbytym leczeniu kanałowym. Stanowi ona jednolity nakład wykonany z porcelany lub hybrydy (kompozyt+ceramika), który całkowicie odtwarza koronę zęba wraz z częściowo zredukowaną częścią korzeniową zęba umożliwiając wzmocnienie osłabionych struktur i zabezpieczenie przed dalszymi zanieczyszczeniami.
Proces wykonania endokorony rozpoczyna się po wykonanym leczeniu kanałowym od odpowiedniego opracowania/oszlifowania pozostałych tkanek zęba. Następnie, lekarz wykonuje skan wewnątrzustny oraz zdjęcia z kolornikiem, które zostają wysłane do pracowni protetycznej. Ząb zostaje tymczasowo zabezpieczony do czasu kolejnej wizyty. Gotowa endokorona zostaje następnie zacementowana na opracowanym wcześniej zębie.
Endokorony są bardzo trwałe i odporne na działanie sił występujących podczas żucia, i stanowią obecnie wskazanie do wykonania w każdym zębie po leczeniu kanałowym. Dzięki temu, że są one wykonywane jako jednolite nakłady z jednej porcji materiału, są znacznie trwalsze i bardziej wytrzymałe od standardowych wypełnień i znacząco przedłużają życie zębów leczonych kanałowo chroniąc je przed próchnicą atypową, ukruszeniami czy pęknięciami pozostałych ścianek zęba.
Odbudowy typu Inlay, Onlay, Overlay – nakłady protetyczne
Odbudowy nakładowe mają zastosowanie w przypadku głębokich i rozległych ubytków próchnicowych, w których po całkowitym oczyszczeniu zmienionych próchnicowo tkanek zostaje zbyt mało zdrowych tkanek własnych zęba. Tak jak w przypadku endokoron, nakłady wykonane są z jednolitego materiału , co sprawia że są odporne i wytrzymałe na działające na nie siły zgryzowe które w przypadku ich zastosowania rozkładają się równomiernie na ząb i znacząco przedłużają życie zniszczonych przez próchnicę zębów. Odtwarzają naturalny kształt i funkcję zęba, a dzięki wysokiej estetyce sprawiają że ciężko dostrzec granicę przejścia między odbudową a zębem własnym.
Nakłady możemy podzielić ze względu na rozległość ubytku jaki mają odtworzyć:
- Inlay – odtwarza powierzchnię żującą
- Onlay – odtwarza powierzchnię żującą oraz guzki
- Overlay – odtwarza powierzchnię żującą, guzki i część powierzchni bocznych zęba (najczęściej powierzchnie styczne)
Zębami zakwalifikowanymi do leczenia za pomocą nakładów są najczęściej zęby mocno zniszczone przez chorobę próchnicową. Nasi specjaliści najpierw całkowicie usuwają tkanki zmienione próchnicowo. Następnie, szlifowane są pozostałe tkanki zęba tak aby zapewnić im odpowiedni, oporowy kształt pod przyszłą odbudowę. Tak przygotowany ząb zostaje zeskanowany za pomocą skanera wewnątrzustnego i wraz ze zdjęciami z kolornikiem skany wysyłane są do laboratorium protetycznego gdzie zostanie przygotowany odpowiedniego rodzaju nakład dostosowany do ubytku obecnego w naszym zębie. Nakłady wykonywane są głównie z kompozytu, hybrydy (kompozyt + cyrkon) lub z cyrkonu. Następnie, nakład jest cementowany przy pomocy cementów adhezyjnych w uprzednio przygotowane na zębie miejsce. Zapewnia to doskonałą szczelność niwelującą możliwość mikroprzecieku bakteryjnego między warstwami materiału występującą w przypadku zastosowania tradycyjnego wypełnienia kompozytowego światłoutwardzalnego w głębokich ubytkach próchnicowych.
Flow injection technique
Flow injection to innowacyjna metoda estetycznej odbudowy zębów własnych. Daje możliwość rekonstrukcji zniszczonych powierzchni zębów, jak i nadaniu im całkowicie nowego koloru i kształtu będąc jednocześnie metodą minimalnie inwazyjną w stosunku do tkanek własnych zęba. Zęby te najczęściej nie wymagają szlifowania, a jedynie odpowiedniego przygotowania powierzchni szkliwa w celu zapewnienia lepszego połączenia adhezyjnego z zastosowanym materiałem światłotwardzanym wysokoestetytcznym.
Flow injection najczęściej stosowane jest w przypadkach:
- Patologicznego starcia zębów
- Nadbudowy zębów po leczeniu ortodontycznym
- Estetycznej zmiany uśmiechu
Cały proces odbudowy zębów za pomocą metody Flow Injection rozpoczyna się od badania oraz pobrania skanu wewnątrzustnego wraz ze zdjęciami aparatem cyfrowym. Następnie, przy pomocy specjalistycznego oprogramowania DSD – Digital Smile Design lekarz dentysta wykonuje docelowy projekt zębów zmieniając ich kształt, kolor i wielkość dostosowując je do twarzy. Każdy z nich jest dopasowany indywidualnie do pacjenta – tak jak wyjątkowi są nasi pacjenci, tak samo wyjątkowe i unikalne są wykonane przez nas ich uśmiechy. Tak przygotowany projekt przymierzany jest w gabinecie na zębach własnych pacjenta dzięki zastosowaniu specjalnych materiałów tymczasowych. Pacjent na tym etapie może wnieść swoje uwagi, i wraz z naszym specjalistą dokonać korekt w projekcie.
Po zaakceptowaniu projektu lekarz stomatolog przystępuje do przygotowania szkliwa pod odbudowę Flow Injection. Następnie, dzięki użyciu płynnych, wysokoestetycznych materiałów kompozytowych oraz przygotowanej przez laboratorium protetyczne szynie, nadaje zębom kształt ich nowy kształ zgodny z przygotowanym wcześniej projektem.
Zabieg Flow Injection w Warsaw Dental Academy jest krótki oraz zdecydowanie tańszy w porównaniu do tradycyjnych, porcelanowych licówek lub koron. Należy jednak pamiętać że efekty zabiegu Flow Injection są mniej trwałe niż w przypadku wymienionych odbudów porcelanowych. Materiał kompozytowy jest mniej podatny na ścieranie oraz może się przebarwiać.
Protetyka w Warsaw Dental Academy
W naszym gabinecie oferujemy szeroki zakres usług stomatologicznych, w tym wymienionych metod odbudów na zębach własnych pacjenta. Nasi specjaliści nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje uczestnicząc w licznych kursach, gdzie nabywają aktualną wiedzę dotyczącą minimalnie inwazyjnej stomatologii w zakresie protetyki. Pracujemy z najlepszymi laboratoriami protetycznymi, które tak samo jak i my skupiają ogromną uwagę na indywidualnym podejściu do każdego z naszych pacjentów. W rezultacie otrzymują oni od nas nowe, dostosowane specjalnie do ich twarzy uśmiechy, które poza wysoką estetyką charakteryzują się również doskonałą szczelnością oraz wytrzymałością sprawiając, że zostają z nimi na długie lata.
Zdrowy i piękny uśmiech to element niezwykle podnoszący jakość oraz komfort życia. Nie czekaj i już dziś umów się na konsultacje protetyczną w Warsaw Dental Academy, gdzie nasz specjalista zaproponuje dostosowany indywidualnie do Twoich potrzeb rodzaj odbudowy protetycznej!