Kliniczne wydłużanie koron zębów – sposób na estetyczną poprawę uśmiechu

Wydłużanie koron klinicznych – sposób na estetyczną poprawę uśmiechu

W dzisiejszym społeczeństwie estetyka i uroda odgrywają coraz większą rolę. Coraz bardziej zwracamy uwagę na detale, które mają bezpośredni wpływ na naszą aparycję. Jednym z aspektów, które wpływają na estetykę naszej twarzy jest długość zębów eksponowanych podczas uśmiechu oraz mówienia. Nie zawsze jednak poziom lub symetria eksponowanych dziąseł jest zadowolająca i potrafi negatywnie wpłynąć na nasz wygląd, a co z tym związane – samoocenę. Aby wyjść na przeciw oczekiwaniom pacjentów, w poniższym artykule przybliżymy państwu metodę klinicznego wydłużania koron zębów.

Charakterystyka zabiegu wydłużania koron klinicznych

Czym dokładnie jest kliniczne wydłużanie koron zębów? To zabieg, który pozwala na przedłużenie korony zęba poprzez usunięcie nadmiaru tkanki dziąsłowej. Dzięki temu, zęby wydają się być dłuższe, a nasza aparycja – odmłodzona. Wydłużanie koron jest wykonywane przy użyciu bezpiecznego elektrokoagulatora. Urządzenie to pozwala na precyzyjną plastykę brodawki dziąsłowej z jednoczesnym koagulowaniem tkanki (powstawaniem skrzepu). Znacznie przyspiesza i ułatwia to proces gojenia się dziąseł.

Inwazyjność zabiegu

Zabieg jest małoinwazyjny i nie wymaga długiej rekowalescencji. Dzięki temu pacjenci mogą powrócić do swoich codziennych czynności prawie natychmiast po jego przeprowadzeniu. Wydłużanie koron przeprowadza się znieczuleniu miejscowym, aby zapewnić maksymalny komfort pacjenta związany z brakiem doznań bólowych.

Wskazania do wydłużania koron klinicznych

Wskazania do wykonania klinicznego wydłużania koron zębów są różnorodne. Jednym z najczęstszych jest tzw. „gummy smile”, czyli nadmierne odsłanianie dziąseł podczas uśmiechu. Przez wydłużenie koron zębów, dziąsła przez podniesienie ich poziomu są „ukrywane” i nie stanowią głównej ekspozycji, a zęby stają się głównym elementem naszego uśmiechu. Innym wskazaniem może być skrócenie koron zębów spowodowane nadmiernym przerostem dziąseł, spowodowanym różnymi czynnikami biologicznymi oraz genetycznymi. W przypadku takiej sytuacji, zabieg może poprawić estetykę uśmiechu.

Jednym ze wskazań, jest również nierówna linia dziąseł w odcinku przednim. Asymetria jest jednym z najważniejszych czynników wpływającym na estetykę naszego uśmiechu i dotyczy zarówno tkanek twardych – zębów, oraz miękkich – dziąseł. Dzięki klinicznemu wydłużeniu koron, jesteśmy w stanie wyrównać zaburzoną asymetrię dostosowując się linią dziąseł pozostałych zębów do jednego/kilku zębów z wyższym poziomem dziąsła.

Zabieg jest również wskazany w przypadku lekopochodnego przerostu dziąseł. Niektóre leki używane w przypadku epilepsii, nadciśnienia oraz po przeszczepie organów niosą za sobą skutki uboczne w postaci m.in. przerostu tkanki dziąsłowej. Po zaprzestaniu ich zażywania (co nie w każym przypadku jest możliwe) nie prowadzi do przywrócenia pierwotnej linii dziąseł i stanowi wskazanie do przeprowadzenia zabiegu wydłużania koron.

Warto wspomnieć również, że długość naszych zębów ma bezpośredni wpływ na naszą aparycję. Długie korony zębów eksponowane podczas uśmiechu sprawiają, że wyglądamy młodziej. Ponadto, wydłużenie koron pozwala na ekspozycję zębów podczas uśmiechu, a nie dziąseł, co często uważane jest za bardziej atrakcyjne wizualnie.

Wydłużanie koron klinicznych a estetyka biało-różowa

Wydłużenie koron zębów umożliwia osiągnięcie harmonijnej i estetycznej linii uśmiechu. Przez to zęby wydają się dłuższe, a dziąsła zostają ukryte, co sprzyja estetycznemu wyglądowi. Ten zabieg może być również niezbędny, jeśli chcemy wykonać licówki lub korony protetyczne na zębach przednich, a samo wydłużenie koron poprzez zastosowanie dłuższych odbudów może okazać się niewystarczające, lub niemożliwe w niektórych przypadkach klinicznych. Wydłużenie koron pozwala również na odpowiednie ukształtowanie tkanek miękkich, co jest kluczowe dla osiągnięcia naturalnego i estetycznego efektu.

Stan zapalny dziąseł

Jednak należy pamiętać, że istnieje różnica pomiędzy stanem zapalnym dziąseł powodującym obrzęk i skrócenie korony, a prawdziwie niskim poziomem dziąsła. Dlatego ważne jest skonsultowanie się z naszym specjalistą periodontologiem, który poprawnie zdiagnozuje naszą sytuację i dobierze odpowiednią metodę leczenia.

Przeciwskazania do wykonania zabiegu wydłużania koron

Oczywiście, istnieją pewne przeciwskazania do wykonania zabiegu. Osoby cierpiące na poważne, ostre i przewlekłe choroby przyzębia czy problemy z krzepnięciem krwi powinny skonsultować się z lekarzem przed przystąpieniem do wydłużania koron zębów.

Wydłużanie koron w Warsaw Dental Academy

Zapraszamy wszystkich pacjentów do skorzystania z usług naszego gabinetu stomatologicznego Warsaw Dental Academy. Nasi specjaliści periodontolodzy posiadają wieloletnie doświadczenie w zabiegach klinicznego wydłużania koron zębów. Zapewnimy Państwu bezpieczny i profesjonalny zabieg, który pozwoli poprawić estetykę Państwa uśmiechu. Skontaktuj się z nami już dziś i umów na wizytę.