Implantologia bez tajemnic. Poznaj dokładny przebieg zabiegu wszczepiania implantów stomatologicznych

Utrata zęba zawsze wiąże się z trudną decyzją — w jaki sposób najlepiej uzupełnić powstałą lukę?

Dzisiaj przyjrzymy się bliżej jednej z najnowocześniejszych i tym samym najbardziej komfortowych dla pacjenta metod zastąpienia utraconych zębów, czyli implantacji stomatologicznej. Jak przebiega cały proces, jakie są metody wszczepiania implantów i ile tak naprawdę to wszystko trwa? Dowiedz się więcej na temat implantów zębowych i zdecyduj, czy jest to rozwiązanie właśnie dla Ciebie.

Wątki, które poruszamy w artykule:

  1. Implantologia w trzech krokach. Poznaj wszystkie etapy;
  2. Czego dowiesz się na pierwszej konsultacji implantologicznej?
  3. Jak dokładnie przebiega zabieg i na co się przygotować?
  4. Rekonwalescencja po zabiegu. Czy odczujesz jego skutki?
  5. Uzupełnienie protetyczne — to, na co wszyscy czekają.

O tym, czym dokładnie są implanty zębowe, pisaliśmy już w jednym z naszych poprzednich wpisów: Implant czy proteza? Poszukajmy najlepszej metody na wypełnienie luk po utraconych zębach. Przybliżamy tam różnice między implantami zębowymi a ruchomymi uzupełnieniami (mostami czy protezami). Podkreślamy różnice, omawiamy wady i zalety wszystkich rozwiązań. W dzisiejszym tekście skupimy się bardziej na tym, jak przebiega sam proces implantacji i czego możesz spodziewać się podczas zabiegu w naszej klinice.

Pamiętaj, że od zdrowego uśmiechu dzielą Cię wyłącznie 3 kroki: konsultacja, implantacja i odbudowa protetyczna 🙂

 

Krok 1. Konsultacja implantologiczna. Najpierw porozmawiajmy

Pacjenci odwiedzający Warsaw Dental Academy w celu dokonania implantologii często mają już pewne wyobrażenia o zabiegu i oczekiwania związane z jego efektami. Implanty zębowe to bardzo naturalna i komfortowa metoda zastąpienia utraconego zęba, dlatego wiele osób interesuje się ich możliwościami. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że nie u każdego pacjenta zabieg będzie przebiegał w taki sam sposób. Pierwsza wizyta w klinice to moment, w którym lekarz zapoznaje się z sytuacją pacjenta i określa przebieg leczenia.

Wywiad z pacjentem

Wywiad to bardzo ważny moment, pozwalający poznać lekarzowi stan zdrowia pacjenta. Pytania w naszej ankiecie skonstruowane są w taki sposób, abyśmy mogli określić, czy nie istnieją przeciwskazania zdrowotne do przeprowadzenia zabiegu implantacji. Prosimy odpowiadać na nie szczerze, bo każde zatajenie choroby lub dolegliwości może doprowadzić do poważnych powikłań medycznych, lub skończyć się niepowodzeniem podczas wszczepiania implantów.

Badania diagnostyczne

W następnej kolejności wywiad pogłębiony zostaje o dokładnie badanie jamy ustnej oraz wykonanie zdjęć tomograficznych (badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, wystarczy zdjąć wszystkie metalowe przedmioty znajdujące się w okolicach twarzy). Dopiero na tej podstawie nasz lekarz stomatolog jest w stanie określić przebieg leczenia i ewentualną konieczność wykonania zabiegów okołoimplantologicznych.

Już na pierwszej wizycie, po przeprowadzeniu wywiadu i badań, lekarz określi najlepszą metodę wszczepienia implantów. Procedura uzależniona jest od wielu czynników, dlatego jeżeli np. Twój znajomy przed wstawieniem implantu musiał poddać się zabiegowi odbudowy kości (augmentacji), to nie oznacza, że w Twoim przypadku będzie tak samo. Leczenie implantologiczne zawsze dopasowywane jest indywidualnie do pacjenta, a w dodatku często nasi lekarze przedstawiają więcej niż jedną możliwą opcję, omawiając etapy i zalety poszczególnych rozwiązań. To także moment, w którym poznasz dokładny plan leczenia, to jak będzie rozłożone w czasie i cenę zabiegu.

Pamiętaj, że pierwsza konsultacja to moment, w którym powinieneś zadawać mnóstwo pytań. Każdy z pacjentów ma jakieś wątpliwości, a nasi lekarze są po to, żeby udzielić wszystkich niezbędnych odpowiedzi.

Krok 2. Wszczepienie implantów. Jak wygląda zabieg?

Tak jak wspominaliśmy, samo wszczepienie może być poprzedzone dodatkowymi zabiegami, szczególnie jeśli u pacjenta doszło do atrofii (zaniku kości). Jeżeli jednak sytuacja pozwala od razu przystąpić do właściwego zabiegu, to ten nie jest ani długi ani inwazyjny. Pojedyncze wszczepienie trwa do półgodziny i wykonuje się je w znieczuleniu miejscowym — oczywiście im więcej implantów, tym dłuższy zabieg. Chirurg implantolog musi w pierwszej kolejności przygotować otwór przy pomocy wierteł, a następnie wprowadzić implant i zapewnić mu odpowiednią stabilizację, na koniec delikatnie zakładając szwy.

Dopiero po tym kroku występują różnice w dalszym postępowaniu, w zależności jaka metoda implantacji została zastosowana:

Klasyczne implanty

W tej metodzie pacjent musi przejść okres gojenia się kości (osteointegrację), zanim będziemy mogli przystąpić do właściwej odbudowy protetycznej. W zależności od umiejscowienia implantów i naturalnych warunków pacjenta trwa on od 3 miesięcy (żuchwa) do 6 (szczęka).

  • Po około 14 dniach od samego zabiegu następuje zdjęcie szwów;
  • Po zakończeniu osteointegracji (3-6 miesięcy) przystępujemy do odsłonięcia implantu i zamocowania śruby gojącej. Ma to na celu prawidłowe wygojenie się błony śluzowej i wymodelowania kształtu dziąsła pod przyszłe uzupełnienie;
  • Po kolejnych 14 dniach pacjent przygotowywany jest do wykonania ostatecznego uzupełnienia protetycznego;
  • Czasami istnieje możliwość osadzenia koron tymczasowych zaraz po zabiegu, ale dzieje się to w określonych warunkach i nie zawsze możemy zagwarantować taką ewentualność.

Metoda All-on 4/6

Jest to nowocześniejsza metoda, w której część chirurgiczna i protetyczna wykonywana jest tego samego dnia. Polecana jest w przypadku osób ze znacznymi ubytkami w uzębieniu, bezzębnych lub u których doszło do zaniku kości i nie ma możliwości wykonania wszczepienia tradycyjnych implantów.

U pacjenta, zaraz po zakończeniu części chirurgicznej, mocowane jest uzupełnienie tymczasowe, równie komfortowe i estetyczne jak uzupełnienie docelowe. Podobnie jak w przypadku implantów klasycznych, po około 14 dniach następuje zdjęcie szwów, a po dwóch miesiącach wizyta kontrolna. Po odczekaniu kolejnych czterech lub sześciu miesięcy pacjent zapraszany jest na kolejną wizytę, podczas której przygotowujemy się do wykonania uzupełnienia ostatecznego.

Zabieg już za nami. Co dalej?

Po samym wszczepieniu implantów należy wstrzymać się od jedzenia aż do momentu, kiedy znieczulenie całkowicie nie minie. Przez pierwsze doby niewskazane jest spożywanie gorących pokarmów, a w przypadku klasycznych implantów najlepiej powstrzymać się również od gryzienia i przeżuwania, stawiając na potrawy płynne lub półpłynne. Odstawiamy także papierosy i alkohol.

Dwa pierwsze tygodnie po zabiegu to dla organizmu czas intensywnej regeneracji. Chociaż sam zabieg nie boli i można od razu wrócić do codziennych obowiązków, to jednak rozpoczyna się proces gojenia i pacjent nie powinien nadmiernie się przemęczać oraz uprawiać sportów. Mogą pojawić się również delikatne obrzęki i siniaki, które najlepiej łagodzić za pomocą zimnych okładów.

Przed opuszczeniem kliniki pacjent dostanie od lekarza prowadzącego szczegółowe wytyczne dotyczące higieny jamy ustnej, które powinien stosować w okresie rekonwalescencji. Zazwyczaj jednak zalecenia dotyczą niepłukania jamy ustnej przez kilka godzin od zabiegu, a następnie nieszczotkowania okolic implantu przez około tydzień lub dwa od wszczepienia (pozostałe zęby czyścimy normalnie). Problematyczne może być czyszczenie przestrzeni międzyzębowych w okolicach implantu, dlatego najlepiej zaopatrzyć się w irygator.

Dobrze zapewnić sobie odbiór z kliniki lub zamówić taksówkę, ponieważ znieczulenie może wpływać na zdolności koncentracyjne i w pierwszej dobie po zabiegu niewskazane jest samodzielne prowadzenie auta.

Krok 3. Uzupełnienie protetyczne, czyli piękny i zdrowy uśmiech

Po zakończeniu procesu gojenia następuje moment, na który czekają wszyscy nasi pacjenci — wykonanie odbudowy protetycznej. Leczenie protetyczne to średnio 2 lub 3 wizyty, podczas których dokonujemy skanów i ustalamy ostateczny wygląd uzupełnienia. Nasza pracownia protetyczna rusza do pracy, żeby jak najszybciej przygotować niezbędne łączniki, korony, mosty czy protezy. Oczywiście na sam koniec konieczne są przymiarki gotowych uzupełnień, tak aby ich użytkowanie było maksymalnie komfortowe i niewyczuwalne dla pacjenta.

Odbudowa protetyczna na implantach jest najczęściej wybieraną metodą wśród naszych pacjentów – wszystko przez to, że jest dużo wygodniejszym rozwiązaniem w porównaniu do mostów protetycznych czy protez ruchomych. Nawet w przypadku uzupełnienia kilku ubytków nie wymaga szlifowania zdrowych zębów, a komfort żucia jest nieporównywalnie wyższy. Dlatego niezależnie czy decydujemy się na pojedyncze uzupełnienia, czy zastąpienie wszystkich zębów np. metodą All-on 4/6, implanty to najlepsze możliwe zastępstwo dla utraconych zębów.

Dlaczego implanty w Warsaw Dental Academy?

Jak widać leczenie implantologiczne rozciągnięte jest w czasie i wymaga kilku lub kilkunastu wizyt u lekarza prowadzącego. Dlatego pacjent powinien czuć się swobodnie i może niekoniecznie z przyjemnością, ale na pewno bez strachu i zniechęcenia przystępować do kolejnych kroków 🙂 Nasza klinika znana jest z empatycznego podejścia do każdego pacjenta i już nie raz wspólnie z odwiedzającymi pokonywaliśmy strach przed leczeniem stomatologicznym.

Do tego posiadamy wiedzę, doświadczenie i najlepsze warunki do przeprowadzenia tego typu zabiegów. Różnorodność metod, rozwiązań i systemów implantologicznych gwarantują, że każdy pacjent wyjdzie od nas zadowolony oraz uśmiechnięty od ucha do ucha.