Implant czy proteza? Poszukajmy najlepszej metody na wypełnienie luk po utraconych zębach

Dopóki nie stracimy pierwszego ze stałych zębów, to nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo uzębienie wpływa na nasz codzienny komfort, samopoczucie i zdrowie. Brak zębów szybko przestaje być wyłącznie problemem estetycznym, a zamienia się w szereg innych dolegliwości — kłopotów z jedzeniem, utrzymaniem prawidłowej higieny jamy ustnej, zgryzem, stawami skroniowo-żuchwowymi, bólami głowy czy szczęki. Rozwiązanie jest tylko jedno: wypełnić czymś lukę po utraconych zębach. Opcji jest jednak kilka, a każda z nich ma swoje plusy i minusy.

Dlatego jeżeli szukasz informacji odnośnie: 1. Mosty i protezy ruchome; 2. Alternatywne rozwiązanie — implanty zębowe; 3. Dlaczego warto postawić na implanty? 4. Nowa technika w implantologii: All-on 4/6; 5. Zabieg i jego korzyści; 6. Czy wstawianie implantów powoduje dyskomfort?

To zapraszamy do czytania!

Most czy proteza? Poznaj wady i zalety obu rozwiązań

Tradycyjna ruchoma (wyjmowana) proteza jest niewątpliwie najtańszą opcją dla osób, które utraciły swoje naturalne uzębienie. Najtańszą, ale niestety nie idealną. Pacjenci uskarżają się na wiele problemów związanych z jej użytkowaniem, zaczynając od nieprawidłowego dopasowania, poprzez trudności z utrzymaniem odpowiedniej higieny jamy ustnej, aż po dyskomfort psychiczny powodowany obawą, że proteza przesunie się lub wypadnie.

W odpowiedzi na te liczne niedogodności opracowana została proteza montowana na stałe, czyli tzw. most protetyczny. Usprawnia przeżuwanie i niweluje obawy związane z przesunięciem się protezy, ale również posiada liczne wady. Przede wszystkim jest to rozwiązanie tylko dla punktowej utraty zębów (do trzech, jeżeli znajdują się obok siebie) oraz wymagające nieodwracalnej ingerencji w zdrowe zęby (oszlifowania tych, które będą podporą dla mostu).

Jak widać, obecnie nawet najnowszy typ protezy nie jest w stanie idealnie zastąpić utraconych zębów i komfortu, jaki odszedł wraz z nimi. Z tego powodu pacjenci coraz częściej zastanawiają się nad alternatywnymi metodami przywrócenia uzębienia, a tym samym ich uwaga skupia się na implantach. Czy te okażą się być godnym zastępstwem dla naszych naturalnych zębów?

Czym właściwie są implanty zębowe?

Implanty zębowe to rozwiązanie, które pozwala pacjentom wrócić do całkowicie naturalnego funkcjonowania i zapomnieć o niedogodnościach związanych z utratą zębów. I chociaż w Warsaw Dental Academy zawsze dążymy do leczenia i zachowania własnych zębów, implant jest najlepszą odpowiedzią w sytuacji, w której ząb musi zostać usunięty.

Chociaż w rzeczywistości implant to nieduża śruba wszczepiona w kość żuchwy lub szczęki w miejscu ubytku, to w praktyce jest to rozwiązanie pozwalające mówić, uśmiechać się, gryźć i żuć bez obaw, które towarzyszą użytkownikom protez. Dopiero na implantach mocowane są uzupełnienia w postaci koron, mostów lub protez, a całość jest stabilna, do złudzenia przypomina naturalne uzębienie i nie wymaga żadnych skomplikowanych zabiegów higienicznych. O implanty dba się jak o własne zęby, więc wystarczy szczoteczka, pasta i nić dentystyczna.

Chociaż w rzeczywistości implant to nieduża śruba wszczepiona w kość żuchwy lub szczęki w miejscu ubytku, to w praktyce jest to rozwiązanie pozwalające mówić, uśmiechać się, gryźć i żuć bez obaw, które towarzyszą użytkownikom protez. Dopiero na implantach mocowane są uzupełnienia w postaci koron, mostów lub protez, a całość jest stabilna, do złudzenia przypomina naturalne uzębienie i nie wymaga żadnych skomplikowanych zabiegów higienicznych. O implanty dba się jak o własne zęby, więc wystarczy szczoteczka, pasta i nić dentystyczna.

Podsumowując, implant nie jest sztucznym zębem, a raczej jego korzeniem — przynajmniej taką rolę powinien ogrywać, zapobiegając zanikaniu kości i przemieszczaniu się zębów. Natomiast na implancie mocowane jest odpowiednio dobrane uzupełnienie, czyli to, co nazywamy sztucznymi zębami.

Poznaj zalety implantów zębowych

Implanty przede wszystkim zapobiegają negatywnym zmianom w jamie ustnej, jednocześnie będąc stabilną podstawą dla uzupełnień w postaci koron czy protez. Są niewidoczne nawet przy najszerszym uśmiechu, zapewniają pełny komfort przeżuwania, a raz wszczepione często służą pacjentom przez całe życie. Poprawnie wykonany zabieg pozwala zapomnieć o brakach w uzębieniu i funkcjonować w taki sposób, jak przy posiadaniu stałych zębów.

Dlaczego w takim razie nie każdy decyduje się na implanty? Przeszkodą może być koszt zabiegu, który jednorazowo jest wyższy niż w przypadku tradycyjnej protezy czy mostu (pamiętajmy jednak, że inwestycja często się zwraca, biorąc pod uwagę, że protezy służą zazwyczaj zaledwie kilka lat). Istnieje również kilka przeciwwskazań zdrowotnych, które mogą spowodować, że wszczepienie implantów będzie niemożliwe, np. zaawansowana paradontoza, nieustabilizowana cukrzyca czy choroba nowotworowa. Przed podjęciem decyzji o implantach każdy pacjent powinien skonsultować się ze specjalistą i indywidualnie omówić swój przypadek.

Wykonanie implantacji stomatologicznej może być trudne lub niewykonalne również u pacjentów, u których nastąpił zanik kości (atrofia) w obrębie szczęki czy żuchwy, następujący w wyniku utraty uzębienia. W praktyce oznacza to, że jeżeli stracimy zęby i np. przez dłuższy czas będziemy zastępować je ruchomą protezą, nasze kości zaczną samoistnie zanikać. Dzieje się tak, ponieważ kość traci swoje naturalne obciążenie w postaci zęba i nie odczuwa dłużej siły, która normalnie oddziałuje na nią podczas żucia.

W efekcie zanik może być na tyle poważny, że wstawienie implantów będzie mocno problematyczne. Co w takiej sytuacji?

Technika All-on 4/6. Piękny uśmiech w jeden dzień

Tak jak wspominaliśmy, implanty stomatologiczne to najwygodniejsze rozwiązanie dla osób, które straciły swój naturalny ząb. Niestety w przypadku pacjentów ze znacznymi ubytkami w uzębieniu lub całkowicie bezzębnych może okazać się, że zabieg wszczepienia klasycznych implantów jest niemożliwy do przeprowadzenia bez wcześniejszej odbudowy kości (augmentacji). Jest to etap, który wydłuża proces implantacji, przez co pacjenci często wolą zdecydować się na zwykłą protezę akrylową. Mimo tego, że ta nie jest w stanie zapewnić pełnego komfortu żucia i funkcjonowania na co dzień.

Na szczęście implantologia rozwija się i na rynku pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania. Jednym z nich jest metoda All-on-4/6, która umożliwia wszczepienie implantów nawet pacjentom, którzy wcześniej usłyszeli, że ich przypadek nie kwalifikuje się do tego typu leczenia. W efekcie niemal każdy może w zaledwie jeden dzień przejść od zupełnego braku zębów do pięknego i zdrowego uśmiechu. Jak to możliwe?

Na czym polega zabieg All-on 4/6 i jakie są jego korzyści?

Metoda All-on 4/6 umożliwia odtworzenie wszystkich zębów dzięki wszczepieniu zaledwie 4 lub 6 implantów w każdym łuku — ich liczba dobierana jest w zależności od warunków kostnych danego pacjenta. Stają się one podporą dla stałego mostu, obejmującego cały łuk zębowy. Jednak najbardziej innowacyjnym elementem techniki All-on 4/6 jest sposób osadzania implantów pod odpowiednim kątem. To właśnie dzięki nachyleniu w ich tylnym odcinku, pacjent może ominąć skomplikowaną procedurę przeszczepu kości.

Z perspektywy samego pacjenta jedną z najlepszych wiadomości dla zainteresowanych tą metodą jest fakt, że protezę nakłada się na implanty już w trakcie zabiegu. Oznacza to, że pacjent faktycznie wychodzi z kliniki z zupełnie nowym uśmiechem. Oczywiście te pierwsze zęby są zębami tymczasowymi, wstawianymi na okres leczenia, ale pozwalają normalnie funkcjonować, a po 2-3 miesiącach zostają zastąpione stałym zestawem. Można zatem uznać, że metoda All-on 4/6 zamyka się w trzech krokach: konsultacja, zabieg w połączeniu z tymczasowym uzębieniem i na koniec wymiana protezy na stały most.

Korzyści zabiegu All-on 4/6:

• Eliminacja procedury przeszczepu kości; • Krótki czas zabiegu; • Szybki powrót do zdrowia; • Uczucie posiadania naturalnych zębów; • Pełny komfort jedzenia i żucia; • Natychmiastowe przywrócenie całego łuku zębowego i piękny uśmiech już w chwili zakończenia zabiegu!

Warto również pamiętać, że chociaż żadne wszczepianie implantów nie należy do najtańszych rozwiązań, to w przypadku znacznych braków uzębienia lub całkowitego bezzębia, metoda All-on 4/6 jest zdecydowanie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż tradycyjne podejście.

Na koniec porozmawiajmy o Twoich obawach

Wiemy, że każdemu zabiegowi towarzyszą pewne wątpliwości. W tym miejscu odpowiedzmy sobie szczerze na pytanie: czy wszczepianie implantów wiąże się z jakimkolwiek dyskomfortem?

Na szczęście mamy dobrą wiadomość dla wszystkich, których widmo bólu powstrzymuje przed podjęciem decyzji o zabiegu. Wszczepianie implantów zawsze odbywa się w znieczuleniu miejscowym, a więc nie ma mowy o żadnych nieprzyjemnościach!

Dlaczego implantacja w Warsaw Dental Academy?

Wiemy, jak wielu pacjentów boi się wizyty w gabinecie stomatologicznym. Przez lata dołożyliśmy wszelkich starań, aby walczyć z dentofobią i stworzyć miejsce przyjazne, pełne empatii i indywidualnego podejścia do klienta. Nasi pacjenci wracają do nas bez strachu przed kolejną wizytą, wiedząc, że oddają swój uśmiech w dobre ręce!

• Posiadamy doświadczony zespół, który chce się stale rozwijać i być na bieżąco z nowinkami w dziedzinie stomatologii; • Rozumiemy potrzeby naszych pacjentów. Chcemy, żeby każde nasze działanie przynosiło uśmiech i satysfakcję; • Pracujemy na najlepszym sprzęcie, inwestując nie tylko w wiedzę, ale i aparaturę medyczną; • W implantologii najczęściej wykorzystujemy implanty zębowe Straumann, które mają najwyższy odsetek przetrwania spośród wszystkich przebadanych modeli. Nie zamykamy się jednak na inne rozwiązania i ostatecznie dobieramy najlepszy system na podstawie konsultacji z pacjentem.

Przekonaliśmy Cię, że implanty stomatologiczne to najlepsze rozwiązanie? Nie czekaj, umów wizytę.