Fizjoterapia stomatologiczna: Klucz do zdrowia jamy ustnej i mięśni żuchwy
Nadmierne napięcia w mięśniach żuchwy stały się powszechnym problemem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Dzięki postępom w dziedzinie fizjoterapii stomatologicznej możliwe jest skuteczne leczenie tego schorzenia, które może przynieść ulgę pacjentom cierpiącym z powodu bólu i dyskomfortu oraz zapobiec negatywnemu wpływowi na tkanki zębów. Dowiedz się, czym są nadmierne napięcia w mięśniach żuchwy oraz jak skutecznie radzić sobie z problemem ich występowania.
Czym są nadmierne napięcia w mięśniach żuchwy?
Nadmierne napięcia w mięśniach żuchwy to stan, w którym mięśnie odpowiedzialne za ruchy żuchwy są stale napięte i niezdolne do relaksacji. Występowanie wzmożonych napięć prowadzi do dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego, mogącego objawiać się dolegliwościami bólowymi, szumami usznymi, trzaskami oraz przeskakiwaniem w stawach.
Przyczyny powstawania nadmiernych napięć w mięśniach żuchwy
Istnieje wiele czynników mogących przyczynić się do nadmiernego napięcia mięśni żuchwy. Niektóre z nich, to:
- Stres
- Nieprawidłowa postawa ciała, problemy z kręgosłupem
- Urazy związane ze stawami skroniowo-żuchwowymi
- Złe nawyki, parafunkcje
- Problemy zgryzowe
- Skutki uboczne niektórych leków
- Leczenie ortodontyczne
Jednym z głównych powodów prowadzących do wzmożonego napięcia mięśni żuchwy jest stres. Z reguły sprawia on, że podświadomie zaciskamy zęby w ciągu dnia lub wykonujemy nadmierne ruchy żuchwą, powodując nawykowe zgrzytanie – tzw. Bruksizm.
Drugim, najczęściej występującym powodem wzmożonych napięć są problemy z kręgosłupem. Zazwyczaj, napięcia są skutkiem nieprawidłowej postawy ciała. Nie utrzymywanie prostego kręgosłupa w pozycji siedzącej lub nadmierna ilość czasu spędzanego nad ekranem telefonu/komputera najczęściej powoduje, że wysuwamy głowę nieco do przodu oraz dołu, co skutkuje pogłębianiem się lordozy odcinka szyjnego. Układ krzywizny kręgosłupa szyjnego ma bezpośredni wpłw na pozycję żuchwy – skutkuje cofnięciem się jej cofnięciem, pojawieniem się wad zgryzu oraz wzmożonego napięcia mięśni żuchwy.
Jak objawiają się nadmierne napięcia w mięśniach żuchwy
- Ból w okolicach twarzy, głowy, skroni, szyi i potylicy
- Zaciskanie lub zgrzytanie zębami
- Bóle migrenowe
- Szumy, piski w uszach
Jak zdiagnozować nadmierne napięcia w mięśniach żuchwy?
Diagnoza nadmiernych napięć w mięśniach żuchwy jest możliwa dzięki dokładnemu wywiadowi medycznemu, badaniu palpacyjnemu mięśni żuchwy oraz ocenie postawy ciała. Dodatkowo, dokonywana jest ocena funkcji zgryzu, ruchomości stawów skroniowo żuchwowych, siły i napięcia mięśni żujących. Wykorzystywane są również inne techniki diagnostyczne, takie jak pantomogram elektromiografia oraz ultrasonografia, które pozwalają na monitorowanie aktywności mięśniowej podczas różnych czynności oraz ocenę budowy stawów skroniowo-żuchwowych
Fizjoterapia stomatologiczna i jej wpływ na nadmierne napięcia
Fizjoterapia stomatologiczna odgrywa kluczową rolę w leczeniu nadmiernych napięć w mięśniach żuchwy. Poprzez zastosowanie odpowiednich technik rehabilitacyjnych możliwe jest złagodzenie napięcia mięśniowego, przywrócenie prawidłowej funkcji stawu skroniowo-żuchwowego oraz redukcja bólu i dyskomfortu.
Skutki bruksizmu i nadmiernych napięć mięśni żucia
Parafunkcje mięśni odpowiadających za ruchy żuchwy mogą doprowadzić do szeregu komplikacji w jamie ustnej oraz całym organiźmie. Głównym skutkiem nieleczonych nadmiernych napięć mięśni żucia są patologiczne starcia zębów oraz i pęknięcia. Te pierwsze powstają na skutek nieodpowiednich oraz zbyt mocnych kontaktów zębów przeciwstawnych. Pęknięcia natomiast mogą być wynikiem zbyt mocnego zaciskania zębów, spowodowanego np. stresem.
Fizjoterapia stomatologiczna i jej kluczowa rola w leczeniu
Nieleczone parafunkcje mięśniowe układu żucia mogą prowadzić nie tylko do utraty tkanek własnych zębów, ale również zniszczenia odbudów które zostały na nich wykonane. Pominięcie etapu stabilizacji mięśni żucia w kompleksowym leczeniu zmniejsza rokowania wykonanej odbudowy, niezależnie od użytego materiału.
Zespół specjalistów Warsaw Dental Academy diagnozuje każdego pacjenta pod kątem nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządu żucia. W przypadku ich wystąpienia, pacjent jest odpowiednio kierowany w celu wyeliminowania parafunkcji mięśniowych. Usunięcie problemów stawowo-mięśniowych stanowi kluczowy punkt każdego leczenia stomatologicznego wykonywanego przez naszych lekarzy. Stabilizacja mięśni żucia stanowi podstawę do wykonania przewidywalnej oraz dobrze rokującej odbudowy zębów.
Szczękościsk
Szczękościsk to częściowa lub całkowita niemożność otwarcia jamy ustnej na skutek odruchowego skurczu mięśni stawu skroniowo-żuchwowego. Do szczękościsku mogą prowadzić :
- Ból
- Stany zapalne
- Urazy
- Nowotwory
- Powikłanie po usuwaniu zębów trzonowych
- Utrudnione wyrzynanie zębów mądrości
W przypadku wystąpienia szczękościsku, również wskazana jest pomoc fizjoterapeuty, który rozluźni odruchowo skurczone mięśnie, powodując cofnięcie się schorzenia i powrót do normalnego funkcjonowania aparatu żującego.
Techniki stosowane w rehabilitacji narządu żucia
W ramach fizjoterapii stomatologicznej stosuje się różnorodne techniki rehabilitacyjne, takie jak:
- Terapia manualna – rozluźnia mięśnie układu stomatologicznego, mobilizuje tkanki miękkie wewnątrz i na zewnątrz ust, dokonuje trakcji stawów skroniowo-żuchwowych oraz dąży do równowagi mięśniowo powięziowej
- Masaż tkanek miękkich – korzystając z wiedzy oraz doświadczenia, nasz fizjoterapeuta przeprowadza masaż tkanek miękkich powodując ich rozluźnienie
- Indywidualne ćwiczenia wykonywane przez pacjenta w domu pogłębiające efekty rehabilitacji
- Kinesiotaping – oklejanie określonych części ciała specjalnymi taśmami taping, które unoszą skórę i pogłębiają przestrzeń pomiędzy jej powierzchnią a mięśniami
Fizjoterapia stomatologiczna w Warsaw Dental Academy
Nadmierne napięcia w mięśniach żuchwy mogą powodować znaczny dyskomfort i ograniczać jakość życia pacjentów. Dzięki fizjoterapii stomatologicznej możliwe jest skuteczne leczenie tego schorzenia i przywrócenie komfortu oraz prawidłowej funkcji żuchwy. Jeśli borykasz się z objawami nadmiernych napięć w mięśniach żuchwy, zapraszamy do skorzystania z usług naszego gabinetu Warsaw Dental Academy, gdzie doświadczona kadra lekarzy stomatologów i fizjoterapeutów pomoże Ci w walce z tym problemem i przywróci Ci uśmiech bez bólu.